Sabit ışığa uzun süreli maruz kalan sıçanlarda melatonin takviyesi ve farklı egzersiz modellerinin kognitif fonksiyon üzerine etkileri
Effects of melatonin supplementation and different exercise models on cognitive function in LONG-TERM exposure to constant light in rats
  1. Tez No: 749362
  2. Yazar: GÖKÇE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KASIMAY ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Uzun süreli sabit ışığa maruz kalarak sirkadiyen aritmi oluşturulan sıçanlarda orta şiddetli sürekli egzersiz, yüksek şiddetli aralıklı egzersiz, ekzojen melatonin takviyesinin kognitif fonksiyon üzerindeki olası etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Sıçanlar kontrol grubu ile birlikte; sedanter, orta şiddetli sürekli egzersiz, yüksek şiddetli aralıklı egzersiz ve bunlara melatonin eklenen gruplar olmak üzere yedi gruba (n=8/grup) ayrıldı. Kontrol grubu aydınlık/karanlık döngüde, diğer hayvanlar aydınlık/aydınlık döngüde barındırıldı. Egzersizler koşu bandında 6 hafta boyunca (5 gün/hafta) gerçekleştirildi ve son 3 hafta sabit ışık protokolü uygulandı. Işık maruziyeti süresince ilgili sıçanlara her gün intraperitoneal melatonin (10 mg/kg) enjeksiyonu yapıldı. Çalışan belleği değerlendirmek için obje tanıma testi, uzamsal belleği değerlendirmek için Y-Maze testi; anksiyete düzeylerini değerlendirmek için delikli levha ve artı labirenti testleri uygulandı. Beyin dokularında biyokimyasal ve histolojik değerlendirmeler yapıldı. Bulgular ve Sonuç: Kontrol grubu nöron sitoplazmalarının normal hatlara, sedanter grubun piknotik nükleuslara sahip olduğu belirlenmiş; melatonin bu dejeneratif etkileri azaltmıştır. Egzersiz ve melatonin gruplarının dentat girus bölgesi kontrole benzer bulunup, nörogenezde artış izlenirken; CA3 bölgesinde nörogenez yüksek yoğunluklu egzersizle belirgin olarak arttı.
Özet (Çeviri)
Aim: The possible effects of continuous moderate-intensity training, high-intensity intermittent training, exogenous melatonin supplementation on cognition in rats with circadian arrhythmia caused by long-term constant light exposure were investigated. Material and Method: Rats, including control group, were divided into seven groups (n=8/group); sedentary, moderate-intensity continuous training, high-intensity intermittent training groups and melatonin added groups. Control group was housed in light/dark cycle; other animals were housed in light/light cycle. Exercises were performed on treadmill 5 days/week for 6 weeks, constant light protocol was applied for last 3 weeks. During light exposure, respective rats received daily intraperitoneal injections of melatonin (10 mg/kg). Working memory was evaluated with object recognition test, spatial memory was measured with Y-Maze. Anxiety level was evaluated via hole-board and plus-maze tests. Biochemical, histological evaluations were made in brain tissues. Results and Conclusion: Neuron cytoplasms of control had normal lines, while sedentary had pycnotic nuclei; degenerative effects were reduced with melatonin. Brain sections of exercise-melatonin combined groups was found to be similar to control, an increase in neurogenesis was observed. Neurogenesis in CA3 was significantly increased in high-intensity exercise.