Musinöz kolorektal kanserlerin prognostik önemi ve lynch sendromu ile benzerliği
  1. Tez No: 138645
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Kolorektal musinöz karsinomanın klinik önemi hala tartışmalı bir konudur. Bu çalışmada 23 kolorektal musinoz karsinoma ile (grup 2), 53 non-musinöz kolorektal adenokanser (grup 1) bir çok kliniko-patolojik yönden karşılaştırıldı. Musinöz karsinomalı grupta 50 yaşın altındaki hasta oranı %52,1 iken non-musinöz grupta bu oran %18,8'di (p0,05). Grup 2 'deki hastalar istatistiki önem arzetmesede daha fazla tümörle tutulu lenf nodu ve daha yüksek serum CEA seviyeleri ile birlikteydi. Ayrıca 8 olgudan oluşan Lynch sendromlu hasta grubu her iki gruba eşit olarak dağılmıştı (Grup l'de 5, grup 2'de 3 olgu). Bununla birlikte Lynch Sendromlu olguların klinik özellikleri musinöz kolorektal adenokanserli olgulara benziyordu. Musinöz kolorektal adenokanserli hastalar daha geniş bir cerrahi girişime maruz kalmalı ayrıca bu olguların postoperatif izlenilen daha titizlikle yapılmalıdır. 20
Özet (Çeviri)
ingilizce özet SUMMARY The clinical meaning of mucinous type of colorectal carcinoma is still controversial. In this study, the clinicopathologic features of 23 mucinous carcinoma of colon and rectum (group 2) were compared with those of 53 ordinary adenocarcinoma (group 1). The rate of patients under the age of 50 was 52,1 % in group 2 and 18,8 % in group 1 (p0,05). The patients in group 2 tended to present with more lymph node and higher serum CEA levels (p> 0,05). Additionally, 8 patients with Lynch syndrome were same number at two groups (5 in group 1 and 3 in group 2). However, the clinical features of the patients with Lynch syndrome were similar to those of the patients with mucinous colorectal adenocarcinoma. These findings have two clinical consequences. Firstly, if preoperative biopsy of a colorectal cancer shows a high mucin content, surgery may consist of wide exision including adjacent viscera. Secondly, this histopathologic type must dictate that postoperative surveillance must be conducted very meticulous. 21