Parmakların disyal interfalangeal eklem distalindeki bölümünün anatomik kantitatif analizi
- Tez No: 138669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYMELEK ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
6. ÖZET Distal interfalangeal eklemde büyük dorsal ve palmar pilileri birleştiren düzlemin distalinde kalan parmak bölümü parmak ucu olarak kabul edildi. 4 tanesi işaret parmağına, 5 tanesi orta parmağa ve 1 tanesi yüzük parmağına ait 10 tane parmak ucunda çalışma yapıldı. Parmak ucunun volümü cam bir beherle ölçüldü. Parmak ucunun, distal falanksm, tırnağın ve pulpadaki yağlı gözeli dokunun ağırlığı hassas terazide ölçüldü. Tırnak ve tırnak yatağının uzunluğu ve genişliği ve kökünün uzunluğu kumpas ile ölçüldü. Parmak ucu hyponichium köşesinden büyük dorsal pilinin yanlarda sonlandığı noktayı birleştiren bir çizgi boyunca ikiye ayrıldı. Önde kalan kısmında kalan deri volar yüzey, arkada kalan kısmı ise dorsal yüzey olarak tanımlandı. Volar ve dorsal yüzeyin alam planimetrik teknik ile hesaplandı. Pulpada bulunan Pacini korpuskullerinin sayısı stereomikroskopta sayıldı. Parmak ucunun ortalama volümü; işaret parmağı için 4,62 cm3, orta parmak için 4,80 cm ve yüzük parmağı için 5,00 cm bulundu. Ortalama tırnak uzunluğu ve genişliği; işaret parmağında 15,05 mm ve 9,75 mm, orta parmakta 15,36 mm ve 10,20 mm ve yüzük parmağında 14,40 mm ve 8,00 mm olarak ölçüldü. Ortalama volar ve dorsal yüzey alam; işaret parmağı için 795,25mm2 ve 443,00 mm2, orta parmak için 852,00 mm2 ve 444,60 mm2 ve yüzük parmağı için 701,00 mm2 ve 434,00 mm2 olarak hesaplandı. Sonuç olarak ilgili parmaklar için kantitatif bir çalışma yaparak normal değerleri tespit edilmeye çalışıldı. Bu çalışmanın rekonstrüktif el cerrahisine ve diğer ilgili bölümlere yararlı olacağım umuyoruz. 47
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The fingertip is defined as the portion of the finger distal to plane of the dorsal and palmar skin creases at the distal interphalangeal ( DIP ) joint articulation. This study was done on ten fingertips; four were index finger, five were middle finger and one was ring finger. The volume of fingertip was measured with a glass measuring cylinder. The weight of fingertip and distal phalanx and nail and soft tissue of pulp was measured with sensitive scale. The length and width of nail and nail bed was measured with a compass. The fingertip was seperated into two portions from the edge of hyponichium to major dorsal skin crease which ended laterally. The anterior part was defined as ' volar surface ' and the posterior part was defined as ' dorsal surface '. The area of volar and dorsal surfaces was calculated in planimetric technique. The corpuscles of Pacini were counted with stereomicroscope. The mean volume of fingertip was found for index finger 4,62 cm3, for middle finger 4,80 cm3 and for ring finger 5,00 cm3. The mean length and width of fingernail was found for index finger 15,05 and 9,75 mm, for middle finger 15,36 and 10,20 mm and for ring finger 14,40 and 8,00 mm. The area of the volar and dorsal surfaces were calculated for index finger 795,25 and 443,00 mm2, for middle finger 852,00 and 444,60 mm2 and for ring finger 701,00 and 434,00 mm2. At the result we wanted to define the normal values of fingertip by this quantitative study. We hope our study will be useful in hand reconstruction surgery and other relevant departments. 48