Kadınlarda karpal tünelin anatomik yapısının radyolojik yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 138668
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYMELEK ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Karpal tünel, osteo-fibröz bir kanal olup el bileğinin ön bölgesinde yer alır. Kemik yapısını arcus carpalis transversum ve fibröz yapısını ise retinaculum flexorum oluşturur. Karpal tünel sendromu ( CTS ) en sık tuzak periferik nöropatisidir. Fleksor retinakulumun aşağısmdaki osteo-fibröz tünelin içinden geçen median sinirin sıkıştırılması sonucu oluşur. CTS teşhisi klinik muayene ve EMG ile konur. Tanının radyolojik olarak konması benimsenmemiştir. Çalışmamız sadece bayanlar arasında ve üç gruba ayrılarak yapıldı. Grup I, 20-45 yaşlar arasında, yaş ortalaması 35,1 olan 10 kadından oluşmaktaydı. Grup II ise 46 yaş üstü, yaş ortalaması 56,0 olan 10 kadından oluşmaktaydı. Grup III ise karpal tünel sendromu teşhisi elektromyografi ve klinik muayene ile konmuş, yaşlan 40-65 arasında değişen, yaş ortalaması 50,9 olan 10 kadından oluşmaktaydı. Gönüllülerin önce öyküleri alındı, sonra röntgen ile el grafileri çekildi, manyetik rezonans ( MR ) görüntüleri alındı ve el hacimleri bir beher yardımıyla ölçüldü. Sonuç olarak biz bu çalışmamızda, karpal tünel sendromlu hastalarda boy uzunluğunun daha kısa olduğunu; röntgen ve manyetik rezonansta kullandığımız volar hamatotriquetral açısı ve os metacarpale IIP ün yüksekliği ( MH ) parametrelerinin daha kısa olduğunu gözlemledik. Klinik muayene ve EMG ile tam konamayan şüpheli vakalarda radyolojik olarak tam konabileceğini düşünüyoruz. İleride yapılacak çalışmalarda bu parametreler daha fazla hasta grubunda kullanılırsa karpal tünel sendromunun teşhisini koymada faydalı olabileceği kanısındayız. TU f >,rr ir». 37
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Carpal tunnel is an osteo-fibrous channel that takes part in anterior wrist. The bone part of the tunnel is transverse carpal arc and the fibrous part of the tunnel is flexor retinaculum. Carpal tunnel syndrome ( CTS ) is the most compressing peripheral neuropathy. It is formed by compressing of median nerve which passes through osteo-fibrous tunnel that is below the flexor retinaculum. CTS is diagnosed by clinical examination and EMG. Diagnosing by radiology is not adopted. Our study is made among only women; we determined women into three groups. Group I includes ten women in 25-45 ages ( average 35,1 ), Group II includes ten women 46+ ages ( average 56,0 ), Group III includes ten women with CTS that diagnosed by clinical examination and EMG. The volunteers said their stories and their X-ray and MR images were taken. Their hand volumes are measured by a measuring cylinder. At the result we found in our study that the length of patients with CTS is short and the parameters which we used in X-ray and MR were short. We think that the suspicious cases that can not be diagnosed by clinical examination and EMG can be diagnosed by radiology. If the parameters used in more population in the future studies, our parameters can be useful to diagnose CTS. 38