Tedaviye refrakter veya relaps olmuş kronik lenfositer lösemi ve low-grade lenfomada fludarabin kullanımı
- Tez No: 138677
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Tedaviye refrakter veya relaps olmuş iler evre KLL ve LGL'da akile edici ajanlar, ( klorambusil, siklofosfamid) tek başlarına ve/veya steroidlerle birlikte kullanılmaktadır. Bu tedavilerle remisyona girme ve remisyonda kalma oranlan genellikle düşük seviyededir. Bir pürin analogu olan Fludarabin fosfat ile tatmin edici remisyon oranları elde edilmektedir. Yapılan çalışmalarda Fludarabin + mitoksantron, Fludarabin + Prednizolon ve Fludarabin +mitoksantron + deksmetazon (FND) kombinasyonları ile elde edilen sonuçların tek başına Fludarabin ile elde edilen sonuçlardan daha iyi olmadığını göstermektedir. Aynı zamanda bu kombinasyonlarda artmış bir infeksiyon riski bulunmaktadır. Fludarabin' in bu hastalarda etkinliğini araştırdığımız bu çalışmamızda tek başına Fludarabin'in FND kadar etkili olduğunu ve infeksiyon gelişme riskinin FND gurubundan düşük olduğunu gözledik. Olgu sayımız az olmakla birlikte sonuçlarımız Fludarabin'in bu hasta gurubunda tek başına kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak daha kesin yorum yapabilmek için daha geniş ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alkylating agents (chlorambucil, cyclophosphamide) with or without glucocorticoids have been used in resistant or relapsing B-cell chronic lymphocytic leukemia (CLL) and low- grade lymphoma (LGL). Generally, with this conventional therapy the remission rate and disease-free survial is remain low. Fludarabine (FLD), a nucleoside analogue, has satisfactory results in CLL and LGL. In the recent studies, there was no shown superiority to each other between FLD, and FLD+mitoxantrone, and FLD+prednisolone, and FLD+mitoxantrone+dexametasone (FND) combinations. At the same time, the combinations therapy has a significant risk of infections. In our study, we observed that FLD alone has a response rate as well as FND combination, and the infection rate was lower than FND. Altough we have small number of patients, our results suggest that FLD can be used alone. But for more accurate interpretation, we need large and long term studies.