2005- 2018 yılları arasında tedavi edilen refrakter, relaps ya da progresyon gösteren nöroblastomlu hastaların sonraki tedavi sonuçları
Treatment results of patients with refractory, relaps or progressional neuroblastom treated between 2005-2018
- Tez No: 649528
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Nöroblastom, çocukluk çağında en sık görülen ekstrakranial malin solid tümör olup, tüm çocukluk çağı kanserleri içinde, en sık görülen 3. tümördür.1 Düşük ve orta risk gurubunda 5 yıllık genel sağkalım oranı %90 ın üzerinde iken; yüksek riskli hasta grubunda 5 yıllık genel sağkalım oranı %50 nin altındadır.2 Bunun yanısıra tanı alan nöroblastom olgularında ölüm oranı %15 olması ile halen çocukluk çağı kanserlerinde önemli mortalite nedenidir. Bu nedenle nöroblastomda sağkalımı arttıracak tedavi seçenekleri geliştirilmelidir. Bu çalışmada, topotekan veya ICE + topotekan rejiminin yüksek riskli hastalarda, sağkalım üzerine etkisi ve diğer tedavi seçeneklerine üstünlüğü ya da farkı araştırılmak istendi. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Onkoloji Bilim Dalında 2005-2018 yılları arasında nöroblastom tanısı almış 142 hastanın verileri geriye dönük olarak arşiv dosyası ve otomasyon sisteminden ulaşılarak kayıt edildi. Etik kurul onayı alındı. Bulgular: Hastaların 70'i kız, 72'si erkek çocuğu idi. Olguların tanı anındaki ortanca yaşı 24,5 ay, ortalama 39 ±40 ay idi. Hastaların % 48,6'sı (69) evre 4 tü. Tüm hastaların genel sağ kalım oranları, 3. yılda % 70, 5. yılda % 66 ve 10. yılda % 62 idi.1 yaş ve altında tanı alan hastaların genel sağkalım oranları 3. yılda % 87 olup 10. yıla kadar aynı şekilde devam etmekteydi ve diğer yaşlardan anlamlı olarak yüksekti ( Log rank, p:0, 008). Hastalar tedavi yanıtlarına göre 4 grup olarak değerlendirildi. Grup I: rutin tedavi protokolü uygulanan hastalar olup, 90 hastadan oluşmaktaydı. Grup I'in OS oranı 3. yılda % 84, 5. yılda % 82, 10. yılda % 82 olup, OS açısından en yüksek olan gruptu. Grup II: Kemoterapi protokolü başlanıp, değerlendirme sonucu, opere edilemediği için tedavi protokolüne topotekan ilacı eklenen (1mg/m2/doz ya da 2mg/m2 /doz, 2 doz), ve daha sonra opere edilebilen hastalar olup, 16 hastadan oluşmaktaydı. Grup II'in OS oranı 3. yılda % 74, 5. yılda % 74 ve 10. yılda ise % 65 ti. Grup III: Tedavi protokolü devam ederken ya da bitiminde (opere olan/olmayan), relaps olan hastalar olup, 25 (% 17,6) hastadan oluşmaktaydı. 3 yıllık OS % 39, 5 yıllık OS % 15 ve 10 yıllık OS % 10du. Ve bu grup, OS açısından en düşük orana sahip gruptu. Grup IV: Biyopsi ya da tam olmayan rezeksiyon ile tedavi protokolü başlanan, sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda opere edilemeyen ve tedavi protokolüne topotekan eklenen (1mg/m2 ya da 2mg/m2, 2 dozda) yine de yanıtsız olup, tedavi protokolü bitirilmesine rağmen, yanıt alınamadığı için tedaviye ICE- topotekan olarak devam eden ya da kaybedilen hastalar olup, 11 hastadan oluşmaktaydı. Bu grup için OS oranı 3. yılda % 42, 5. yılda % 42 idi. Sonuç: Nöroblastom hastaları içinde en kötü prognoz, relaps olan gruba aitti. Bu nedenle yüksek riskli hastlarda relaps olması beklenmeden ilk basamak tedaviye topotekan eklenmeli, refrakter veya relaps ise ice + topotekan protokolü uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Neuroblastoma is the most common extracranial malignant solid tumor in childhood and it is the 3rd most common tumor among all childhood cancers.1 While 5-year overall survival rate is over 90% in low and intermediate risk groups; the 5-year overall survival rate in the high-risk patient group is below 50 %.2 In addition, the mortality rate in diagnosed neuroblastoma cases is 15%, which is still an important cause of mortality in childhood cancers. Therefore, treatment options should be developed to increase survival in neuroblastoma. In this study, it was aimed to investigate the effect of topotecan or ICE + topotecan regimen on survival in high-risk patients and its superiority or difference to other treatment options. Materials and methods: In this study, data of 142 patients diagnosed with neuroblastoma at Çukurova University Medical Faculty Pediatric Oncology Department between 2005 and 2018 were retrospectively accessed from the archive file and the automation system and recorded. Ethics committee approval was obtained. Results: 70 of the patients were girls and 72 were boys. The median age of the patients at the time of diagnosis was 24.5 months, with a mean of 39 ± 40 months. 48.6% (69) of the patients were stage 4. Overall survival rates of all patients were 70% at 3 years, 66% at 5 years, and 62% at 10 years. The overall survival rate of patients diagnosed with 1 year or younger was 87% at 3 years and continued until the 10th year. and significantly higher than other ages (Log rank, p: 0, 008). The patients were evaluated in 4 groups according to their treatment responses. Group I: patients who underwent routine treatment protocol and consisted of 90 patients. The OS rate of Group I was 84% in the 3rd year, 82% in the 5th year, 82% in the 10th year and it was the group with the highest OS in terms of OS. Group II: The patients who started the chemotherapy protocol and added topotecan drug to the treatment protocol (1mg / m2 / dose or 2mg / m2 / dose, 2 doses) as the evaluation result could not be operated, and could be operated later, consisted of 16 patients. The OS rate of Group II was 74% in the 3rd year, 74% in the 5th year and 65% in the 10th year. Group III: Patients with relapse during or after the treatment protocol (operated or not), consisted of 25 (17.6%) patients. 3-year OS was 39%, 5-year OS was 15%, and 10-year OS was 10%. And this group had the lowest rate for OS. Group IV: The treatment protocol was started with biopsy or incomplete resection, could not be operated as a result of the evaluation made and topotecan added to the treatment protocol (1mg / m2 or 2mg / m2, 2 doses) was still unresponsive and no response was obtained despite the treatment protocol was completed. for patients who continued to be treated as ICE-topotecan or died, and consisted of 11 patients. The OS rate for this group was 42% at 3 years and 42% at 5 years. Conclusion: The worst prognosis among neuroblastoma patients belonged to the relapsed group. For this reason, topotecan should be added to the first-line treatment