İnaktif, proliferatif, hiperplazik endometriumlarda ve endometrioid karsinomda proliferatif aktivitenin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 138694
  2. Yazar: UFUK USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ EDALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Normal siklik endometrium hormonal kontrol altındadır, proliferatif ve apopitotik bir döngü içindedir. Proliferasyondan hiperplaziye ve hiperplaziden karsinoma geçişte, proliferatif ve apopitotik mekanizmaların önemli rolü olduğu bilinmektedir. Ancak bu rolün nereye kadar olduğu ve nasıl olduğu üzerine çalışmalar devam etmektedir. Bu doğrultuda inönü Üniversitesi Tıp fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden seçilen 55 adet tanısal olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların 13 tanesi endometrioid karsinom, 8 tanesi endometrial hiperplazi, 15 tanesi düzensiz proliferasyon, 12 tanesi proliferatif endometrium ve 7 tanesi atrofik/inaktif endometrium tanısı almıştır. Bu olguların her birine yeni kesitler yapıldıktan sonra rutin Hematoksilen-Eozin boyası tekrarlanmış, seçilen tanısal bloklara immunohistokimyasal olarak bir anti-apopitotik belirleyici olan bcl-2 ve proliferasyon indeksi belirleyicisi olarak Kİ-67 boyanmıştır. Bcl-2'de sitoplazmik, Ki-67'de nükleer boyanma esas alınmıştır. Ayrıca hiperplazi ve endometrioid karsinom olgularında 10 büyük büyütme alanında mitoz sayılmıştır. Elde edilen verilere göre bcl-2 boyanmasının en yüksek düzeylere hiperplazi olgularında eriştiği, buna karşılık, boyanmanın atipinin belirginleşmesi ile beraber azaldığı görülmüş ve en zayıf boyanma derece II ve III endometrioid karsinom olgularında izlenmişitr. Ki-67'de karsinom derecesi ile beraber proliferatif indeksin de arttığı izlenmiştir. Mitoz da buna paralel bir eğri izlemiş, ancak aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Normal cyclic endometrium is under control of steroid hormons and it expresses a cycle of proliferation and apopitosis. It is clearly known that, mecanisms related with proliferation and apopitosis play a very important role in the secance of proliferation, hyperplasia and endometrioid carcinoma. But still investigations continue to find out how and to what extend does the role keep on. Taking into consideration the importance of proliferative and apopitotic events in cyclic endometrium, 55 diagnostic cases were chosen from the archive of the Pathology department of Inonu University, School of Medicine and are included in our research. Of those cases 13 were endometrioid carcinoma, 8 were endometrial hyperplasia, 15 were disordered proliferation, 12 were proliferative endometrium and 7 were inactive/athrophic endometrium. Routine hematoxyline eosin stains were repeated to the new 5 micrometer sections taken from the archive blocks. Immunohistochemically bcl-2, an antiapopitotic marker, and Ki-67, a well known proliferation index were applied to the sections taken from selected blocks. For bcl-2 cytoplasmic staining, and for Ki-67 nuclear staining are taken into consideration. In addition, in cases of hyperplasia and carcinoma a mitotic count per 10 high power fields was obtained. According to our data it is shown that, staining for bcl-2 reaches its peak in the cases of hyperplasia, and diminishes with the appearing of nuclear atipy. The weakest stainig was obtained in the cases of grade II and III endometrioid carcinomas. Proliferative index for Ki-67 reached highest levels with the increasing grades of the carcinoma. Mitotic counts followed a similar pathway as the proliferative index, but no correlation could be obtained between those two. 45