Turgut özal Tıp Merkezinde 1992-2000 yılları arasında mesane kanseri tanısı alan olguların histopatolojik özellikleri ve bazı immünohistokimyasal yöntemlerle prognoz ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of histopathologic features and some immunohistochemical markers in the cases of urinary bladder cancers diagnosed between 1992-2000 years in Turgut Özal Medicine Center
- Tez No: 138693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT MIZRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİNDE 1992-2000 YILLARI ARASINDA MESANE KANSERİ TANISI ALAN OLGULARIN HİSTOPATOLOJÎK ÖZELLİKLERİ VE BAZI İMMÜNOHİSTOKİMYASAL YÖNTEMLERLE PROGNOZ İLİŞKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu retrospektif çalışma, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dah'nda 1992-2000 yıllan arasında mesane kanseri tanısı almış olgulardan oluşmaktadır. Toplam 81 hastaya ait 91 materyal değerlendirildi. Hastaların yaş dağılımı 35-83 arasında değişmekteydi. Ortalama yaş 63'tü. Erkek hastaların kadın hastalara oram (87/4) 2 1.75 'ti. p27 indeksi, Ki-67 indeksi ve diğer histopatolojik prognostik özellikler (tümörün histolojik derecesi, patolojik evre, nekroz, lenfovasküler invazyon, stromal lenfoid hücre infîltrasyonu) değerlendirildi. Mesane tümörlerinin WHO- 1999 sınıflandırma sistemine göre yeniden değerlendirilmesinden sonra, tanılar aşağıda görülmektedir: Düşük malignite potansiyelli papiller ürotelyal neoplazi (LMPUN), 1 olgu (%1.1), Papiller ürotelyal karsinom (PUC), 37 olgu (%40.7), İnfiltratif papiller ürotelyal karsinom (IPUC), 19 olgu (%20.9), Infiltratif nonpapiller ürotelyal karsinom (INPUC), 27 olgu (%29.6), Yassı hücreli karsinom (SCC),2 olgu (%2.2), İndifferansiye karsinom (INDCA), 5 olgu (%5.5). p27 boyanması, Ki-67 indeksi ve histolojik derece, patolojik evre, lenfovasküler invazyon, nekroz ve stromal lenfoid hücre infiltrasyonundan oluşan diğer prognoz belirleyicilerini karşılaştırmada Ki-kare ve LSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF HISTOPATHOLOGIC FEATURES AND SOME IMMUNOHISTOCHEMICAL MARKERS IN THE CASES OF URINARY BLADDER CANCERS DIAGNOSED BETWEEN 1992-2000 YEARS IN TURGUT ÖZAL MEDICINE CENTER This retrospective study involved in bladder cancers diagnosed at the Department of Pathology, Inonu University Faculty of Medicine, Malatya, Turkey during an eight year period between 1992 to 2000. A total number of 91 materials from 81 patient (E/K:87/4=21.75) with a mean age of 63 (range 35-85) were evaluated. p27 index, Ki-67 index and other histopathologic prognostic features (tumor histologic grade, pathologic stage, necrosis, lymphovascular invasion, stromal lymphoid cell infiltration were assessed. After reevaluation according to WHO- 1999 classification system of urinary bladder tumors, the diagnosis are as follows: Papillary urothelial neoplasm of low malignant potential (LMPUN), 1 case (%1.1) Papillary urothelial carcinoma (PUC), 37 cases (%40.7) Infiltrating papillary urothelial carcinoma (IPUC), 19 cases (%20.9) Infiltrating nonpapillary urothelial carcinoma (TNPUC), 27 cases (%29.6) Squamous cell carcinoma (SCC), 2 cases (%2.2) Undifferantiated carcinoma (INDCA), 5 cases (%5.5) The chi-square test and LSD test were used for comparisons between p27 staining and Ki-67 index and for prognostic variables including histological grade, 52pathological stage, lymphovascular invasion, necrosis and stromal lymphoid cell infiltration.