An Investigation of individuals attitudes toward mental illness
- Tez No: 13870
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
BİREYLERİN AKIL HASTALI?INA KARŞI TUTUMLARI ÜZERİNE BÎR ÇALIŞMA Halkın akıl hastalığına karşı tutumları, akıl hastalığının önlenmesi, erken belirlenmesi ve tedavisi ile yakından ilişkilidir. Toplum-içi bakımın başarılı olabilmesi için halkın akıl hastasına karşı daha an layışlı ve toleranslı olması gerekmektedir. Yakın geçmişte yapılan araştırmalar halkın akıl hastalığına ve akıl hastasına karşı olumsuz ve reddedici bir tutuma sahip olduğunu göstermektedir. Bu proje ile (l) bireylere belirli psikopatoloji tipleri verilerek akıl hastalığına karşı tutumlar arasındaki ilişkileri görmek ve bu psikopatholoji tipi nin davranışların akıl hastalığı olarak algılanması, tercih edilen sosyal mesafe, beklenilebilecek duygusal ve fiziksel yük, beklenebile cek ruh sağlığına olumsuz etki, tedavi gerekliliği ve etkin tedavi seçimi üzerine düşüncelere olan etkisini gözlemek ve (2) bir akıl has tası ile direkt deneyimin etkisini görmek amaçlanmıştır. 84 kişiye anket yöntemi uygulanmış ve veriler iki-yönlü varyans analizi ile ana liz edilmiştir. Sonuç olarak, bir akıl hastası ile direkt deneyimin akıl hastasının sosyal kabulü üzerine bir etkisi olmadığı, ancak psiko patoloji tipinin sosyal kabul üzerine anlamlı farklılık yarattığı bu lunmuştur. Sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF INDIVIDUALS» ATTITUDES TOWARD MENTAL ILLNESS The public's attitudes toward mental illness have a direct signifi cance for preventionf early deteotion and community treatment of mental illness. It is important that public have more understanding and tolerant toward thai mentally ill for oommunity- besed care to he sucessful» Recent research showed that the publio have generally negative and rejecting attitude toward mental illness and the men tally ill. The research project attempted to investigate (l) the influence of certain types of behavioral descriptions on perception of mental illness, preferred social distance, emotional hürden expected, physical hürden expected, expected negative influence on one's mental health, assuaed prognosis, necessity of treatment and on beliefs about effective treatment, and (2) the influence of direot experience with a mentally ill member, A questionnaire, format was utilized with 84 subjects. The data were analysed by using a two- way analysis of variance procedure with one treatment being having a direct experience or not and the other one being the type of psycho- pathology (paranoid schizophrenia versus anxiety neurosis/depression). It was found that the direot experience with a mentally ill did not make any difference on social acceptance of a mentally ill, but type of psychopathology did» The results were interpreted and discussed together with methodological shortcomings and related literature*