Yaşamda Anlam, Ölüm Tutumu ve Ölüm Kaygısı Değişkenlerinin Orta ve İleri Yetişkinlik Evresindeki Bireyler Üzerinde İncelenmesi
An Investıgatıon Of Meanıng In Lıfe, Death Anxıety, And Death Attıtude Varıables On Indıvıduals In Intermedıate And Advanced Adulthood
  1. Tez No: 900414
  2. Yazar: İREM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada yaşamda anlam, ölüm kaygısı ve ölüm tutumu değişkenleri orta ve ileri yetişkinlik evresindeki bireyler üzerinde incelenmiştir. Araştırmada yaş aralığı 35- 45 olup orta yetişkinlik evresinde olan 171 (%56,4) ve yaş aralığı 46-65 olup ileri yetişkinlik evresinde olan 132 (%43,6) olmak üzere 187'si (%61,7) kadın, 116'sı (%38,3) erkek toplam 303 katılımcının oluşturduğu toplum örnekleminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik olarak Demografik Bilgi Formu, Yaşamın Anlamı Ölçeği, Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Ölüme Karşı Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada yaşamın anlamı, ölüm kaygısı ve ölüme karşı tutumların yaş, cinsiyet, kronik rahatsızlık ve ruhsal rahatsızlık değişkenlerine göre farklılık görülüp görülmeyeceğini anlamak amacıyla Bağımsız Gruplar T-Testi analizi; eğitim düzeyi değişkeninde farklılık görülüp görülmeyeceğini anlamak amacıyla Kruskal Wallis-H analizi ve Post Hoc analizi kullanılmıştır. Uygulanan analizler sonucunda toplum örnekleminde orta ve ileri yetişkinlik evresindeki bireylerde Yaşamın Anlamı Ölçeğinde bulunan Var Olan Anlam faktörü ve Ölüme Karşı Tutumlar Ölçeğinin Tarafsız Kabullenme ve Yaklaşım Kabullenme faktörlerinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Kadın ve erkek katılımcılarda yaşamın anlamı ve ölüm kaygısı değişkenlerinde anlamlı bir fark görülmezken, Ölüme Karşı Tutumlar Ölçeğinin Ölüm Korkusu ve Ölümden Kaçınma boyutunda anlamlı bir fark görülmüştür. Yapılan korelasyon analiziyle Yaşamın Anlamı Ölçeğinin Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği ile pozitif yönlü ve anlamlı; Ölüme Karşı Tutum Ölçeği ile pozitif yönlü ve anlamlı ve Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği ile Ölüme Karşı Tutum Ölçeği arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analiziyle Yaşamın Anlamı Ölçeği Ölüme Karşı Tutum Ölçeğini %7,1 ve Ölüme Karşı Tutum Ölçeğini %10,9; Ölüm Kaygısı Ölçeği ise Ölüme Karşı Tutum Ölçeğini %14,1 oranında yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the variables of meaning in life, death anxiety, and death attitude were examined in individuals in middle and late adulthood. The study was conducted on a community sample of 303 participants, consisting of 171 (56.4%) individuals in the middle adulthood stage, aged 35-45, and 132 (43.6%) individuals in the late adulthood stage, aged 46-65, of whom 187 (61.7%) were women and 116 (38.3%) were men. To achieve the aim of the study, the Demographic Information Form, Meaning in Life Scale, Death Anxiety Scale, and Attitudes Toward Death Scale were used. Independent samples t test analysis was used to determine whether there were any differences in the meaning of life, death anxiety, and attitudes towards death based on age, gender, chronic illness, and mental health status. As a result of the analyzes applied, a significant difference was found in the Existing Meaning factor in the Meaning of Life Scale and the Neutral Acceptance and Approach Acceptance factors in the Attitudes Towards Death Scale in individuals in middle and advanced adulthood in the community sample. While no significant difference was observed in the meaning of life and death anxiety variables in male and female participants, a significant difference was observed in the Fear of Death and Death Avoidance dimensions of the Attitudes Towards Death Scale. With the correlation analysis, the Meaning of Life Scale and the Templer Death Anxiety Scale were positively and significantly; A positive and significant relationship was found between the Attitude towards Death Scale and the Templer Death Anxiety Scale and the Attitude towards Death Scale. With the regression analysis, the Meaning of Life Scale Attitude Towards Death Scale was 7.1% and the Death Attitude Scale 10.9%; The Death Anxiety Scale predicts the Attitude Towards Death Scale by 14.1%.