Ceza yargılamasında mağdur hakları
- Tez No: 138712
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
129 ÖZET Çalışma, yürürlükteki yasalarda ve hazırlanan kanun tasarıları ışığında ceza yargılamasında mağdur haklan, mağdur haklarının uygulamadaki durumu ve yaşanan sorunlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Mağdur kavramı ilk bölümde terminoloji ve benzer kavramlar açısından incelenmiş daha sonra kavramının tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Suçu koğuşturma yetkisinin devlete geçmesiyle, ceza yargılamasının tarihsel gelişim sürecinde etkinliğini kaybeden mağdur haklarının tekrar gündeme gelmesi ve mağdur haklarını şekillendiren temel ilkelerin ceza yargılamasına yansıması genel bilgilerde, ikinci bölümün ilk başlığında incelenmiştir. Mağdur haklan konusunda Avrupa Birliği Organlan ve Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından; suça maruz kalan, özellikle şiddet suçlanna maruz kalan mağdurlann, mağduriyetlerinin giderilmesi için uluslararası çalışmalar yapılmaktadır. Tavsiye ve sözleşme niteliğindeki bu kararlar, üye veya belgeyi imzalayan devletlere suçtan doğan zararın karşılanmasındaki sorumluluğa devletin ve failin de katılmasını düzenlemektedirler. Genel bilgiler içerisinde üçüncü bölüm, ülkemizde yürürlükte bulunan ceza yasaları ve Ceza Muhakemesi Usul Tasarısının getirdiği yenilikler ışığında mağdur haklarının değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Mağdur haklarının uygulamadaki durumunun tespiti için Beyoğlu Adliyesi'nde ve İstanbul Barosu'nda saha çalışması yapılmıştır. Adliyede yapılan çalışma, hazırlık aşamasında savcılık ve son soruşturma aşamasında hakimlik işlemlerinde mağdur haklan130 başlıklarından oluşmaktadır. Kapsarm özelde Beyoğlu Adliyesi genelde ülke çapındaki adliyelerdeki yargılama faaliyetlerinin yürüyüşü, mahkemelerin iş yükü, açılan davaların suça göre dağılımı, yargılama süreleri ve davalapn fiili durumlarını yansıtmakta olup 2001-2002 yılma ait istatistik bilgileri de içermektedir. Son bölümde ise saha çalışmasında ele edilen veriler ışığında mağdur haklarının korunması için ceza yargılamasında yapılacak yasal düzenlemelerin yanı sıra normatif alanda tanınan hak ve özgürlüklerin işlerlik kazanabilmesinde alt yapı çalışmalarının (kamu yönetiminin yeniden düzenlenmesi, etkin işleyen adliye ağı vb. çalışmaların) mutlaka yerine getirilmesi gerekliliği belirtilmiştir. Zira bu çalışmalar olmadan mağdur haklarının etkin bir şekilde korunması mümkün görünmemektedir. Bu konuda yapılacak çalışmaların yerine getirilmesinde ceza verme tekelini elinde bulunduran, toplum içinde en iyi organize olmuş devlet aygıtına düşmektedir. Çalışma mağdur haklarının iyileştirilmesine yönelik önerilerle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
131 SUMMARY In the present work, rights of the victims in the criminal prosecution, the present conditions of them and the problems victims are facing has been studied with regard to laws in force and in the light of drafts of law being prepared. Also th6 concept of victim has been studied in this chapter with regard to the terminology and similar concepts in the criminal law and finally the historical development of this concept of rights of victim has been taken up. With passing of the authority of investigation of a crime to the state, the rights of the victims suffered some loss. And their becoming a current issue later and the basic principles forming them have been studied in the first paragraph of second chapter. International studies on this theme are being made by the Institutions of European Union and the United Nations on victims subjected to a crime, especially to a violent crime and the compensation of their injuries. The resolutions in the forms of convention and recommendation of above bodies are regulating participation of the state and the offender for taking the responsibility of compensation of the loss caused by such crimes. The third chapter consists of evaluation of rights of the victims, in laws in force and in the light of new developments brought by the Draft of The Code of Criminal Procedure. For determination of the present application of the rights of the victims field work has been carried out at the Court of Beyoğlu. It consists of sections on the procedures of investigations administered by the public prosecuter and132 the final investigation by the judge. The land work covers the judicial examination the way the activities of criminal prosecution are going, load of work of the courts, distrubition of the actions initiated with respect to crimes, the duration of trials and the actual state of the actions, and includes statistical information for the years 2001-2002. In the last chapter in the light of data achieved by land work indicates legal arrangements to be made in the Criminal Prosecution for the protection of rights of victim. Besides these, the necessity of carrying out, by all means, some structural work (rearrangement of public administration, functioning effectively of the network of courts and so on ) has been underlined for getting well functioning of the rights and freedoms prescribed in the normative field. Because, without implementation above structural arrangements effective protection of rights of victims does not seem to be possible. The implementation of arrangements mentioned above is up to the state organization, which has the monopoly of applying punishment. The work finally indicates sincere proposals for the improvement of rights of the victims.