HELLP sendromlu hastalarda antepartum kortikosteroid kullanımının prognoza etkisi
  1. Tez No: 138722
  2. Yazar: D. NİL OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
7. ÖZET Anne ve bebek sağlığını etkileyen, riskli gebeliklerin başında 'gebeliğin hipertansif hastalıkları' gelir. HELLP Sendromu bu hastalık grubunun en ciddi basamağıdır. Çalışma, 1 Ocak 2001 - 31 Aralık 2002 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, kan basıncı takibi, idrar tetkiki, tam kan sayımı, biyokimyasal değerlendirme sonrasında HELLP sendromu tanısı almış 88 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar dexametazon alan 1. grup (n:38), sadece pulmoner maturite sağlanması amacı ile standart doz betametazon alan 2. grup (n:25) ve herhangi bir steroid tedavisi almayan 3. grup (n:25) olmak üzere ayrıldılar, ilk gruba tedricen azaltılmak ve 4 günde tamamlanmak üzere toplam 30 mg intravenöz yoldan deksametazon verildi. Tedavi dozu tamamlandıktan sonra tekrar steroid verilmedi, ikinci hasta grubuna fetal akciğer rnaturasyonunun sağlanması amacı ile 12 saat ara ile 12 şer mg intramüsküler betametazon verildi. Üçüncü hasta grubuna herhangi bir steroid tedavisi verilmedi. Tedavi etkinliğini değerlendirmek için trombosit sayısı, karaciğer fonksiyon testleri (AST,ALT,LDH), kan basıncı ve idrar çıkışı takibi esas alındı. İyileşme kriteri olarak anormal olan verinin düzelme zamanı belirlendi. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesi 'SPSS 10.0 for windows' programı yardımı ile One-way Anova testi ile yapıldı. İstatistiksel olarak anlamlılığın olduğu parametreler tekrar kendi aralarında Tukey HSD testi ile değerlendirildiler. Hastaların bazal demografik özellikleri için de Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi yapıldı. Anlamlılık seviyesi p< 0,05 olarak alındı. Deksametazon tedavisi alan ilk grupta trombosit seviyesi, kan basmcı, idrar çıkışında istatistiksel olarak anlamlı düzelme izlendi. Buna paralel olarak trombosit ve kan transfüzyonu ihtiyacı azaldı. Hastaların postpartum dönemde iyileşmeleri hızlandı. İlk grupta karaciğer fonksiyonlarında klinik olarak daha hızlı iyileşme görüldüğü halde istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı. 39
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Hypertensive disorders of pregnancy, takes the first place among the high risk pregnancies. HELLP Syndrome is the most severe step of this group. This investigation was conducted in Department of Obstetrics and Gynecology, Selçuk University, School of Medicine between January 1,2001 and December 31,2002. Eigthty eight pregnant women taken into study, diagnosed as HELLP syndrome according to platelet count, AST,ALT, LDH levels. The patients divided into three groups; the first group, including 38 patients, were administered intravenously dexamethasone for four days by temporating dosages. Total dose was 30 mg. The second group, including 25 patients, were given only standard dose betametazone for fetal lung maturity. The third group, including 25 patients, weren't given any steroid therapy. To investigate the therapeutic effects of the steroids on clinical and laboratory parameters; platelet count, AST, ALT, LDH levels, blood pressure and urinary output have been followed on. Remission criteria were considered to be the day of returning to normal values. Results were statistically evaluated with SPSS 10.0 programme. For quantitative data, One-way Anova test was used. For the significant datas Tukey HSD test was used. For non-parametric datas, Kruskal-Wallis test were used.