Bölgemiz illerinde preeklampsi-eklampsi insidansı, illere göre dağılımı (rakımın HELLP sendromu ve eklampsi üzerine etkileri)
Preeklampsia and eklampsia in our region and effects of high attitude on eclampsia and HELLP syndrome
- Tez No: 138733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KUMTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada bölgemizdeki illerin gebelik toksikozu ile ilgili haritasını çıkarmak ve ikincil amaç olarak da rakım yüksekliğinin HELLP sendromu ve eklampsiye etkisini ortaya koymayı amaçladık. Hastalar Atatürtk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalına 1998-2002 yılları arasında son 5 yılda preeklampsi-eklampsi-HELLP tanısıyla yatırılan hastalar arasından dosyalar retrospektif olarak taranarak belirlendi. Çalışmaya dahil edilen tüm illerin Sağlık müdürlüklerine başvurarak 1998-2002 yılları arasındaki 5 yıllık süre içinde gerçekleştirilen doğum sayıları alındı. Aynı zamanda bu süre içindeki kendi merkezimizde gerçekleştirilen doğum sayıları ve preeklampsi, eklampsi ve HELLP (Hemolysis, Elevated Liver enzymes, Low Platelet) sendromu tanısı alan hastalar belirlendi. Bölgemiz illeri deniz seviyesinden yüksekliği 1500 m.'nin üstünde ve altında olmak üzere sırasıyla 1. ve 2. grup olarak ayrıldı. Preeklampsi-eklampsi, American Collage of Obstetricians and Gynecologiest (ACOG) derneğinin kriterleri ve HELLP sendromu ise 1990 yılında Sibai 'nin koyduğu kriterler dikkate alınarak konuldu. Rakımı 1500 metreden yüksek olan merkezlerde HELLP sendromu ve eklampsi görülme oranı 1000 doğum başına 1.4 olarak bulunurken 1500 m.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Preeclampsia and Eclampsia Incidence in oar Region and Effects of High Altitude on Eclampsia and HELLP Syndrome. The purpose of this study is to determine the distribution map related to pregnancy toxicosis of provinces in our region and effect of altitude on HELLP syndrome and eclampsia. Patients were chosen admitted to Atatürk University, Medical School, Obstetrics and Gynecology department with pre-eclampsia, eclampsia and HELLP syndrome (Hemolysis, Elevated liver enzymes, Low platelet) diagnosis during 5 years between 1998-2002. Birth rate obtained from health directorate of provinces in our area at the same period. Also, birth rate, preeclampsia-eclampsia and HELLP syndrome diagnosed patients were determined in our department. The provices of region were divede into two groups as below 1500 m altitude and above 1500 m altitude from sea level. Preeclampsia and eclampsia criteria were abstracted from American Collage of Obstetriciants ang Gynecologists association (ACOG) and HELLP syndrome criteria were abstracted from Sibai rules which were revealed in 1990.