Preeklamptik gebelik düzeyi ve leptin insulin rezistansı ile olan ilişkisi
  1. Tez No: 138732
  2. Yazar: NAZİYE GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL MALATYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın Amacı: Bu çalışmanın amacı, preeklampsideki leptin artışının insülin rezistansı ile olan ilişkisini değerlendirmek ve leptin düzeyi ile insülin rezistansının, hastalığın patogenezi ve şiddeti ile ilişkisini ortaya koyabilmektir. Uygulanan Yöntemler: Bu çalışma Mayıs 2000-Haziran 2001 tarihleri arasında, 85 preeklampsili (36 hafif preeklampsi, 39 şiddetli preeklampsi, 10 eklampsi) gebe olgu ve hasta grubu olguların gebelik haftalarına uygun olacak şekilde, toplam 85 sağlıklı gebeden oluşan kontrol grubu üzerinde yapıldı. Leptin ölçümleri Active Human Leptin IRMA DSL-23100 (Diagnostic Systems Laboratories, Inc. Texas/USA) leptin kiti ile, insülin ölçümleri Immulite 2000 analizör kullanılarak yapıldı. İnsülin rezistansının derecesi HOMA ( homeostazis model assesment) katsayısı ile ifade edildi. İstatistiksel değerlendirmede, Kolmogorov-Smirnov Testi, Student T, Ki-kare, Kruskal Wallis ve Matın Whitney U, Tek Yönlü Varyans Analizi (=ANOVA, Post Hoc Tukey), Pearson ve Spearman korelasyon analizi testleri kullanıldı. Çalışmanın Bulguları: Seram leptini preeklampsi grubunda kontrol grubuna göre belirgin olarak yüksek bulundu (sırasıyla 46,1±31,1 ve 27,7±21,1; p0,05) hasta grubunda gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the relation between the serum leptin levels in preeclamptic patients and insulin resistance, and to investigate whether the serum leptin levels and insulin resistance are related to the pathogenesis and the severity of the disease. Study Design: This research was carried out on a study group of 85 pregnant women with preeclampsia (36 mild preeclamptic, 39 severe preeclamptic and 10 eclamptic cases) and a control group of 85 healthy pregnant women who attended the Obstetrics and Gynecology department between May 2000 and June 2001. The control group was similar to study group in respect of the gestational age. Serum leptin levels were determined by using the Active Human Leptin IRMA DSL-23100 (Diagnostic Systems Laboratories, Inc. Texas/USA) kit. The serum insulin levels were tested by the Immulite 2000 analyzer method. The degree of insulin resistance was demonstrated by HOMA coefficient. The data were analyzed by Kolmogorov-Smirnov test, Student T, x, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U, Post Hoc Tukey tests, Pearson and Spearman corelation analysis. Results: The serum leptin levels of the preeclamptic group were significantly higher than the control group (46,1+31,1 ve 27,7±21,l;p0,05).