Adana ve Mersin illerinde biber arazilerinde alfalfa mosaik virüsünün araştırılması
Detection of the alfalfa mosaic virus in pepper fields in Adana and Mersin
- Tez No: 285259
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Bölgemize yakın olan Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerinde biberlerde yaygın olarak bulunduğu rapor edilen Alfalfa Mozaik Virüsünün (Alfalfa Mosaic Virus, AMV) Adana ve Mersin illerinde açık ve örtü altı alanlarda üretilen biberlerde varlığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada AMV'nin biyolojik, serolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak mevcut olduğu belirlenmiştir. Çalışmada 2010-2011 yılları arasında yürütülen surveylerde virüs belirtilerine benzer belirtiler gösteren 327 adet şüpheli biber bitkisi örneği ile 30 adet şüpheli yonca bitkisi örneği toplanmıştır. Toplanan bitki örnekleri öncelikle DAS- ELISA yöntemi ile testlenmiş, toplanan şüpheli örneklerde biberler için hastalık oranı %6.4 yonca için ise % 53.3 olarak saptanmıştır. Mekanik inokulasyon çalışmalarında biber yapraklarında parlak sarılık ve mozayik belirtileri gözlemlenmiş, infekteli olduğu belirlenen biberlerden alınan tohumlar çimlendirildiğinde gelişen bitki yapraklarında herhangi bir belirgin belirti gözlemlenmemiş, ancak bitkilerde gelişme geriliği saptanmıştır. Testlerde pozitif çıkan örnekler ile bulaşık tohumlardan elde edilen bitkiler PCR ile testlenmiş ve çalışmada pozitif örnekler için AMV ile ilgili 351 bp lik bantlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our region is located close to the widely reported Kahramanmaraş and Şanlıurfa pepper growing area where we have inverstigated to see the presence of Alfalfa Mosaic Virus (Alfalfa Mosaic Virus AMV) on pepper plants. The research was emphaised on identification of AMV by serological , biological and moleculer assaysThe study was conducted in 2010 and 2011.Samples were collected from the infected pepper and clover plants leaves exspressing the virus like diseases symptoms . 327 pepper and 30 alfalfa plant samples were collected and examined by DAS-ELISA method, Among the samplestested ,the rate of infection was found as a 6.4% and 53.3% on pepper and alfalfa plants respectively.The mechanically inoculated pepper plants exspressed as light ,calico and mosaic types of symptoms on the leaves. The germinated pepper seedlings did not give any type of symptoms hovewer the retardation on the pepper plants were observed.The infected pepper plants and their seeds samples tested by PCR showed a specific 351 bp bands of AMV in agarose gels.