Tekrarlayan erken gebelik kaybı olan antifosfolipid sendromu veya faktör V leiden mutasyonu olan hastalıklar ile isteğe bağlı düşüklerde plasental fas/fas ligand ekspresyonu düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of Fas/Fas ligand expression in placetal samples from recurrent early pregnancy loss patients who have antiphospholipid syndrome or factor V leiden mutation to samples from induced abortions
  1. Tez No: 138734
  2. Yazar: EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SİNAN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bilindiği üzere antifosfolipid sendromu ve faktör v leiden mutasyonu obstetrikte tekrarlayan gebelik kayıpları ile karakterize olabilir, bu durumdan artmış apoptozisin sorumlu olabiliceği son yıllardaki çalışmalarla desteklenmeye çalılışılmaktadır.Litaratürde genelde spontan düşükler, preeklampsi, İUGR (intraüterin gelişme geriliği ) için çalışmalar olmasına rağmen antifosfolipid sendromu (AFS) ve faktör V leiden mutasyonu olan hastalardaki düşükler üzerine çalışma yoktur. Hipotezimizi test etmek amacı ile antifosfolipid sendromu (AFS) ve faktör V leiden mutasyonu olan kadınlardan alman abortus mataryeli Fas ve Fas ligand düzeyleri açısından karşılaştınlmıştır. Fas ligand trofoblastik hücrelerde sentezlenir ve Fas (+) T-hücrelerinde apoptozise sebep olur. Graft versus host hastalığında olduğu gibi fetal allograftin reddedilmesinin önlenmesinde rol oynar. Sonuçlar normal gebeliklerden istemli terminasyon yoluyla elde edilen doku örneklerindeki Fas/Fas ligand düzeyleri ile karşılaştınlmıştır. 6-10 haftalık gebeliklerden elde edilen dokular sitoflowmetre ile analiz edilmiştir. Sonuçlar normal gebeliklerdeki Fas L seviyesinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Fakat Fas seviyeleri arasında üç grup arasında da istatistiksel olarak belirgin bir fark bulunamamıştır. Çalışmamızdaki bulgularımıza dayanarak trofoblastlardaki Fas L seviyesinin immün korumada önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu bulguların ışığında APS ve faktör V leiden mutasyonu olanlarda plasentadaki zedelenmenin artmış apoptozise bağlı olabileceğini öngörebiliriz. Anahtar Kelimeler : Fas, Fas ligand, apoptosis, Faktörr V lieden, abortus, Antifosfolipid sendromu
Özet (Çeviri)
Antiphospholipid syndrome (APS) and Factor V leiden mutation are associated with high rate of spontaneous abortion. It is suggested that dysregulation of apoptosis is enhanced in recurrent abotions. To test this hypothesis we studied the abortion materials obtained from women APS with factor V leiden mutation for Fas and Fas ligand expression. Fas Ligand (Fas L) is expressed on throphoblastic cells induces apoptosis in Fas (+) T-cells. Similar interractions prevent rejection of the fetal allograft as in graft versus host disease. Results are compared with Fas/fas L levels obtained from normal pregnancies.6-10 weeks placental extract were examined by cytoflowmeter. Results are revealed that Fas L level expression in normal pregnancies is higher than abortion materials. Although statistically significant difference in Fas levels is not found in three groups. Based on our findings we speculate that Fas L on throphoblastic cells may play important role in the manitance of immune privilage. Also it can be suggested that APS and factor V lieden mutation may damage the developing placenta bu inducing apoptosis Key words : Fas, Fas ligand, apoptosis, Factor V lieden, abortus, Antiphospholipid syndrome