Processing of baseband signals to achieve a better performance over 2.4 GHZ transmission channel
2.4 GHZ iletişim kanalında daha iyi performans sağlanabilmesi için tabanbant işaretlerin işlenmesi
- Tez No: 138782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAMLA KUNTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
VII ÖZET Yazılım Tabanlı Radyo mimarisi ne kadar kompleks olursa olsun tüm haberleşme ve kiplenim teloıiMerinin oluşturulmasına imkan sağlamaktadır. Tezde, yazılım tabanlı radyo mimarisi kullanılarak bina içinde kablosuz evreuyumlu dördün genlik kipleniminin tanımlanması ve yazılıma aktarılması sağlanmıştır. İlgili yazılımda arafrekans ve tabanband işaretleri işlenerek sonuç verilerin oluşturulması sağlanmıştır. Ayrıca, önerilen model belirli frekans aralığında ve güç gürültü oranında çalışacak şekilde tasarlanmış ve yazılıma aktarılmıştır. Yazılımın geliştirilmeye başlanmasından önce, bina içi kablosuz ortam modeli tanımlaması yapılmıştır ve bu işlem sırasmda kanal bozulmaları ve ilgili parametreler göz önünde tutulmuştur. Kanal modeli istatiksel yöntem kullanılarak yapıldı ve model oluşturulurken frekans seçici Rayleigh sönümlenmesi ve Gaussian gürültü modeli kullamlmıştrr. Modellemesi yapılan binaiçi kanal daha sonra yazılıma aktarılmış ve tasarımı yapılacak haberleşme tekniği için geliştirme, test ve hata ayıklamaya ortamı sağlanmıştır. Yazılım tasarımı sırasında neyneye yönelik programlama dili olan C++ kullamlmıştır. Neyneye yönelik programlama dili hazırlanan yazılımın istenilen sekile rahatlıkla ve hızla çevrilmesini sağlamaktadır. Bu yöntem daha sonra sistemin gerçek zamanlı tasarıma geçişim de oldukça kolaylaştırmıştır. Hazırlanan yazılımın gerçek işaretlerin işlenmesi için ses kartı kullanılmıştır. Ses kartı düşük hızda örnekleme yapmasına rağmen gerekli gerçek işaretlerin yazılım tarafından işlenmesine ve bu işlemlerin problemsiz olarak kullanılmasına imkan vermektedir. Aynca, hazırlanan yazılım modelinin üzerinde çalışacağı bir işletim sistemi mimarisi kurulmuştur. İlgiliVIII işletim sistemi blok olarak tanımlanmış sistem parçalarının, eşzamanlı olarak çalışmalarına izin vermesini sağlamaktadır. Hazırlanan yazılımın amacı evreuyurnlu kare dördün genlik kiplenimi kullanarak alıcı ve vericinin gerçeklenmesini sağlamaktır. Ayrıca, hazırlanan sistemin kablosuz ortamlar için kullambilmesi için eşzamanlamayı sağlayacak bir veri paket yapısı önerilmiştir. Bu paket yapısı eşzamanlamanın ve denkleyicilerin kolaylıkla eğitilerek kullanılmasına imkan vermektedir. Bu paket yapısı veri akışının nasıl olacağını da tanımlamaktadır. Bu yönüyle ilgili paket yapısı alıcı modelinin durum makinesi tasarımı içinde kullanılmıştır. Alıcı durum makinesi modeli olası durumların kolaylıkla görünmesini ve sistemin kolaylıkla yazılıma aktarılmasını sağlamıştır. Tezin £eri kalan bölümünde, sistem blokları ayrıntıları ile tammlanmış ve yazılım ortamına aktarılmıştır. Tasarımı ve yazılımı tamamlanan sistem daha önce modellemesi yapılan kanal içinde kullanılmış ve test edilmiştir. Sonuçta, tasarımı biten yazılımın frekans seçici Rayleiğh sönümlü kanalda performans sonuçlan teorik değerler gözönüne alınarak değerlendirilmiştir ve yazılım kullanılarak oluşturulan radyo sistemlerinin daha kolay, esnek ve verimli bir şekilde gerçeklenebileceği gösterilmiştir. Anahtar sözcükler : Yazılım Tanımlı Radyo, Evreuyurnlu Genlik Kiplenimi
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT We consider software defined radio techniques that can handle implementation complexity of any communication technique. Jn this thesis, we implement coherent square quadrature amplitude modulation technique for wireless indoor communication in computer environment. In our approach, we process the intermediate and base band signals. Radio frequency signals are out of this thesis scope. We propose a system that works with limited signal to noise power ratio and bandwidth and we also compare simulation results of our system with similar systems. Before implementation, we define channel impairments and related parameters to derive intermediate frequency indoor wireless channel model. Model includes frequency selective Rayleigh fading and additive white Gaussian noise approach. This model is also implemented in computer environment to evaluate, test and debug implemented technique. While implementation, object oriented C language (C++) is used. C++ also provides required speed and flexibility to transfer the designed system to real time environment. The real world interfaces are soundcards that includes analog-to-digital and digital-to-analog converters. For our computer implementation of receiver, transmitter and channel model, we implement operating system (OS) to execute black box like blocks in software environment. We define the receiver and transmitter model and related parameters to implement coherent square QAM for wireless channel We also define a data packet format to make the synchronization and equalization jobs easier. This data packet format also shows the flow processes. This flow also used to generate state machine of receiver model. State machine model is used to control of flow of «vents in predetermined states of receiver.VI In the rest of the thesis, determined modulation blocks are implemented in software environment. The implemented system is tested with channel model and with real signals. The various types of channel model and real signals are used to derive system performance and error rates. Finally, we evaluate the Software Defined Radio results for frequency selective Rayleigh fading channel with AWGN. In conclusion, defined model shows that complex modulation methods can easily be implemented and used in software environment for real time applications. Keywords : Software Defined Radio, Coherent Amplitude Modulation