Planlama sürecinde aktörlerin temsil sorunsalı ve kentsel sosyal hareketler: İzmir Kordon Yolu örneği
The Problematic of representation of agents in the process of planning and urban social movements: İzmir Kordon Yolu as an example
  1. Tez No: 138781
  2. Yazar: YUSUF DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
11 ÖZET İnsanlık uygarlık mücadelesi boyunca, sürekli olarak çevresini tanımlama, yorumlama ve biçimlendirme uğraşı vermiştir. Burada amaç belirsizlikleri yok ederek yaşama şansım artırmaktır. İnsanlığm bu gelişim sürecinde başa çıktığı doğal olayları kendi lehine kullanmıştır. Başa çıkamadığı doğal olaylara kutsal değerler yükleyerek tapınmıştır. İnsanlığm düşüncesinde çığır açan gelişmeler 18. yüzyılda aydınlanma dönemiyle başlar. Aydınlanma ile birlikte, aklın önünün açılmasıyla, insanlık doğaya ve kendi geleceğine sahip olacaktır. 20. yüzyılda endüstrileşme ile birlikte, özünü insanlığm gelişiminde, kökenini de aydınlanmadan alan planlama düşüncesi doğmuştur. Planlama temel kuramım ve bilimsel yapılanmasını aydınlanmanın yaşam pratiği olan modernizm üzerinde şekillendirmiştir. Planlamanın bilimsel yapılanmasına bakıldığı zaman birçok planlama türünden bahsedilebildiği gibi bir çok planlama tanımından bahsedilmektedir. Tüm planlamaları“önce sosyal planlama daha sonra diğerleridir”olarak kabul eden sosyal planlamaya karşı,“her planlama önce mekansal planlama, sonra diğerleridir”düşüncesi, mekan plancıları tarafından önemsenmelidir. Çünkü mekana indirgenemeyen bir planlamadan bahsetmek iınkansızdır. Planlama doğuşundan bu güne tüm yönleriyle tartışılırken, başlangıçta bir üstünlük olarak kabul edilen disiplinler arası olması iddiası tartişılmamıştır. Ancak son zamanlarda gündeme gelen tartışmalarda planlama kuramcılarının planlamanın bir ayrı disiplin olma iddiası bulunmaktadır. Planlamanın emredici ve yukarıdan aşağıya oluşan yapılanması, bürokratik ilişkilerle birlikte planlamanın karar verme süreçleri içinde çeşitli aktörlerin erkleri çerçevesinde müdahalelerini nedenlemektedir. Bununla birlikte erkten yoksun kentsel gruplar da daha farklı arayışlar nedeniyle planlama süreçlerine dahil olmak istemektedirler. Bu gelişmeler ve sebepler mekansal planlamada bir temsil sorunu olduğuna işaret etmektedir.Ill Postmedernizm ve globalleşme düşüncesiyle birlikte, kentlerde sınıf mücadelesinin yerine veya paralel hareketler olarak, kentsel sosyal hareketler toplumsal dönüşüm/değişim için belirleyici kabul edilmektedir. Bu düşünceden hareketle mekansal planlamada da temsil sorununu aşmaya yönelik arayışlarda, kentsel sosyal hareketlerin belirleyici roller üslendiği iddia edilebilir. Bu iddiayı desteklemek amacıyla Türkiye ölçeğinde ulusal ve yerel-kentsel örneklere bakıldığı zaman, süreçler içinde aktörlerin kendilerini temsil ettikleri görülmektedir. Özellikle Bergama deneyimi, toplumsal tüm aktörleri gözler önüne sermesi anlamında öğretici bir yansımaya sebep olmuştur. Yerel kentsel bir örnek olan Kordon yolu örneği, sivil toplum örgütlerinin varlığını, kentsel sosyal hareketleri ve bunların müdahaleleriyle ve hukukun işlerliğini bir kez daha ispatlamıştır. Kentsel sosyal hareketlere bağlam oluşturmak amacıyla, seçilen tüm örneklere mekansal yansımalar düzleminde bakıldığı zaman, kentsel sosyal hareketler üzerinde sivil toplumun önemli roller üstlendiği görülmektedir. Habermas ve Althusser, kamusal alan irdelemeleriyle kamusal alana ideolojik bir rol biçmişlerdir. Habermas, kamusal alam burjuva hukukunun yaşam bulduğu alan kabul ederken Althusser, kamusal alan ve özel alan tanımlamalarım yaptıktan sonra, devletin ideolojik araçları olarak sivil toplum örgütlerini işaret etmiştir. Ancak postmodernizmi, modernizme bir tepki olarak değerlendiren düşünceler bağlanımda bakıldığı zaman ise modernizmin güçlü devlet erkinin yerini sivil oluşumların alacağı veya yavaş yavaş aldığı gözlenmektedir. Gelecek yüzyılda, planlama dahil olmak üzere tüm modernist mekanizmalar sivil oluşumlar çerçevesinde yeniden tanımlanmak durumundadırlar. Sivil toplum çerçevesinde yapılanma, Habermas'ın tariflediği iletişimsel eylem kuramından da anlaşılacağı üzere, aşağıdan yukarıya bir yapılanmayı gerektirecektir. Bu durumda gelişebilecek iletişimsel bir planlama halk katılımı konusunu ciddi anlamda gündeme getirecektir. Bu durumda planlamada tüm aktörlerin temsilini sağlayacak stratejilerin, kentsel sosyal hareketler ve sivil toplum örgütleri ekseninde şekillenmesi beklenmelidir.IV Bu varsayımlardan hareketle, Kordon Yolu tartışmaları üzerinden, planlamada temsil sorunsalını aşmaya yönelik bir strateji geliştirilebilir. Türkiye özelinde böyle bir stratejinin hayat bulması, örgütlenme ve fiziksel çabalatın ötesinde yerelden başlayan bir aydınlanmanın izlerini taşıdığı zaman başarıya ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the civilization struggle of the humanity was dealt with the recognizing, explanation of the their environments as a continuously. The objective is removed the indefiniteness and increase the surviving. Humanity had used to manage successfully event in their favour in this developing period. They had worshiped the natural events that are not managed successfully attributing the sacred merit Developing that is marked a new epoch of humanity mind start in 18 century with clarification periodj. Humanity will be have nature and its future with be filled in and developing its mind. Planning idea that is taken the essence from the developing of humanity, also is taken the origin from the clarification was started in 20. cc together with industry. Planning is formed to its basis idea and scientific structure over the modernism that is life practice of the clarification. It has been mentioned from a lot planning type and also planning definition when examination of the planning scientific structure. All planning is“firstly space planning and than others ”which is accepted from the space planning. It should be considered this idea from the space planning although all planning is“firstly social planning and than others”which is accepted from the social planning. Because it is not possible the planning that cannot reducing the space. Planning had not been discussed the a multidisciplinary claim that is accepted at the beginning as a superior while planning had been discussed with its all details from the beginning up to now. However it has been found a new planning claim that planning is an independent disciplinary by planning theoretician at the recent discussions. Planning's hierarchic structure together with bureaucratic relationships and various actors' interference with its power have been impressed to the decision period of planning. However there are urban groups that have not power. TheyVI wanted to include to the planning period. These developing end reasons have been indicated to he representation problem at the space planning. Urban social movements are accepted at the transformation of the society as a determination together with postmodernism and global ideas. It can be claimed to take on the designated act of the urban social movements to solve the representative problem at the space planning. It has been observed to represent to theirs of actors in the periods to aim the supporting this claim when it looks to the Turkey's national or local samples Especially Bergama experienced is exposed to all social actors. Kordon Road, which is a local urban sample, was proved that existence of the, Non-Governmental Organizations urban social movements and existence of the law one more time. It has been appeared to take on important act of the Non-Governmental Organizations over the urban social movements when looking to the all selected samples as space. Habernas and Althusser had been estimated a ideological act to public space examining the public space. Habermas accept the public space as a legal space of the bourgeois law. Alhusser also accept the public and private space as an ideological structure of government. However thinkers who evaluate the postmodernism as reaction of the modernism: declare that is substituted for the civil organisations of the modernism's strong government structure. All modernist mechanisms include planning should redefine considering the civil constitutions at the future century. Civil constitutions structure will be required a hierarchical regularity that is mentioned at the Habermas' s communication action theory definitions. At this situation a communicational planning constitution will be considered seriously attending of the publication. Strategies, which provide the representative of all actors in planning, should be formed considering the urban social planning and Non-Governmental Organizationsvıı Using this hypothesis, a strategy can be improved to overcome the representative problem on the discussion of the Kordon Road. Applying of this strategy in Turkey will be managed using the clarification, which begin from the local, in addition to be organized and physically efforts.