Development of cost effective and environmentally sound solid waste management systems
Maliyet etkin, çevre ile dost katı atık yönetim sistemlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 138784
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DÖLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
VI ÖZET Katı auk yönetimi, katı atık üretimi, biriktirilmesi, toplanması ve taşınması, işlenmesi ve bertarafiyla ilgili hizmetleri toplumun genel eğilimlerine duyarlı olarak ve halk sağlığı, ekonomi, mühendislik, estetik, çevre koruma vb. faktörleri dikkate alarak gerçekleştiren bir bilim dalı (disiplin) olarak tanımlanabilir. Katı atık yönetiminde temel amaç çevreyi olduğu kadar halk sağlığını da korumaktır. Çevresel kalitenin, sürdürülebilir ekonomik verimliliğin ve istihdamın sağlanması diğer amaçlardır. Bu hedeflere ulaşabilmek için belediyeler ve yerel halk tarafindan sürdürülebilir kati atik yönetim sistemlerinin planlanması ve uygulaması gerekmektedir. Başarılı bir atık yönetimi planlamasının temelini üretilen atik malzemenin cinsi ve miktarı hakkındaki doğru bilgiler oluşturur. Üretilecek atık malzemenin miktarıyla ilgili doğru bilgi olmaksızın ekipman, alan gereksinimi, uygulanacak yöntem, ticari pazardaki değeri ve personel gereksinimi gibi konularda alınan kararlar gerçekçi olamaz. Bu bilgiler aynı zamanda kaynakta azaltma ve geri kazanım programlan için hedeflenen atıkları ortaya koyar ve konan amaçların gerçekleşip gerçekleşmediğine baz olacak verileri temin eder. Ülkemizde, kati atik alanında verilerin yetersiz oluşu etkili yönetim planlarının yapılmasını ve uygulanmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada ülkemizde kati atık yönetiminin durumu genel olarak incelenmiştir. Bu amaçla katı atık yönetimi uygulamaları ve ekonomisi atık üretimi, arıtma yöntemleri, sistemin ekonomisi gibi faktörler gözönüne alınarak sorgulanmıştır. Yapılan çalışma, ülkemizde teknik ve ekonomik yetersizlikler sonucunda üretilen atıkların yalnızca % 13'lük f bölümünün çevresel açıdan uygun olarak depolandığını ortaya koymuştur.vn Katı atıkların toplanması, taşınması, bertarafi gibi katı atık yönetimi uygulamaları belediyeler (yada diğer merkezi idareler) için fazla bir gider oluşturmaktadır. Bu durum Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde dikkatli planlanmış kat atık yönetim planlarını gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, İzmir kenti örnek olarak ele alınmış ve teknik ve özellikle ekonomik bakımlardan incelenmiştir. Transfer istasyonları, kompost tesisi ve düzenli depolama sahasına ait ilk yatırım ve işletme maliyetleri belirlenmiş ve birim maliyetler hesaplanmıştır, incelenen örnek için transfer istasyonu, kompost tesisi ve düzenli depolama sahasına ait birim işletme maliyetleri 4. Bölüm' de belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür değerlerinden daha düşüktür. Tez çerçevesinde, izmir kentinin mevcut katı atik yönetimini geliştirmek için çeşitli senaryolar oluşturulmuştur. Tasarlanan projeler mevcut sistemin iyileştirilmesinin yanısıra yakma, kompost tesisi ve düzenli depolama sahası alternatiflerini içermektedir. Bu alternatifler arasında çevresel ve ekonomik anlamda en uygun olanın mevcut katı atık yönetim sistemi olduğu görülmüştür. Bu noktada, ilk yatrnm maliyetleri bileşenleriyle ilgili kullanılabilecek datanın belirsiz olması nedeniyle değerlendirmelerin işletme maliyetlerine göre yapıldığı belirtilmelidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Solid waste management (SWM) may be defined as the discipline associated with the control of generation, storage, collection, transfer and transport, processing and disposal of solid wastes in a manner that is in agree with the best principles of public health, economics, engineering, conservation, aesthetics and other environmental considerations and that is also responsive to public attitudes. The first goal of municipal solid waste management is to protect the health of the population, as well as environment. Other goals include promotion of environmental quality and sustainability, support of economic productivity and employment generatioa Achievement of these goals requires planning and implementation of sustainable solid waste management systems, which are adapted to and carried by the municipality and its local communities. The cornerstone of successful planning for a waste management program is reliable information about the quantity and type of material being generated. Without a good idea of the quantities that can be expected, decisions about equipment and space needs, facilities, markets, and personnel cannot be reliably made. This also identifies large weight and volume waste items to target for source reduction and recycling programs and gives baseline data for assessing whether goals were achieved. In Turkey, limited data are available in the field of solid waste which makes development of appropriate and effective management plans difficult. Therefore, in this study, the current situation in the management of solid wastes is examined as general. For this purpose, a survey is carried out and data regarding to waste generation, treatment methods applied for MSW, economics of systems, etc. are questioned. Results are indicated that only the 13% of municipal solid waste has been disposed in an environmentally safety manner in Turkey due to the lack of technical and financial resources.Solid waste management practices such as collection, transfer and transport, processing and disposal of MSW represent a large expenditure for municipalities (or other governmental authorities). Thus make careful planning of waste management system necessity in the developing countries like Turkey. Therefore, solid waste management system of Izmir city is examined as an example from the view point of technological and particularly economical aspects. Investment and operational cost of transfer stations, compost plant and landfill are determined and unit costs are calculated. The unit operational cost of transfer station, compost plant and landfill area is determined in Chapter 4 respectively for the examined case. These values are relatively lower than literature. In the framework of thesis, various scenarios are created in order to improve current solid waste management system of Izmir. Future projects include incineration, compost plant and new landfill alternatives as well as progressing of existing system. Among these alternatives the most preferably one for the point of economic as well as environmental manner is existing conditions. Here, it should be noted that, evaluations are generally achieved for considering the operational cost since uncertainties are available in data regarding investment cost components.