Derin mermer yataklarının yer altı üretim yöntemleriyle işletilebilirliğinin araştırılması
Research for exploitation of the deep marble beds with underground mining operations
  1. Tez No: 138790
  2. Yazar: TOGAN AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yeraltı Mermer İşletmeciliği, örtü tabakasının kalın olduğu derin mermer yataklarında ya da çevresel baskıların fazla olduğu bölgelerde tercih edilmektedir. Yeraltı Mermer İşletmeciliğinin geçmişi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Ancak son yüzyılda önemli aşamalar kaydetmiştir. Özellikle elmas tel ve zincirli kollu kesicilerin ocaklarda sürekli olarak kullanılmaya başlaması yeraltında gerçekleşen üretim hızını ve verimini olumlu biçimde etkilemiştir. Bu çalışmada, yeraltı mermer işletmeciliğinin geçmişi ve bugünü hakkında genel bilgi verilmiş, yeraltı işletmesine geçilmeden yapılması gereken hazırlık çalışmaları anlatılmış ve halen uygulanmakta olan üretim yöntemleri irdelenmiştir. Bunun yanısıra, Carrara Bölgesindeki yeraltı mermer işletmeleri baz alınarak Verimlilik ve Maliyetler incelenmiş ve açık işletmelere göre farklılıkları ortaya konmuştur. Ayrıca, yeraltı mermer işletmeciliğinin geleceğini önemli biçimde etkileyecek son gelişmeler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Underground Marble Mining is preferably made in deep marble beds where overburden is thick or in regions where environmental pressures are high. The history of Underground Marble Mining dates back to ancient times. However, significant developments took place in the last century. Especially, continuous employment of diamond wire saws and chainsaw machines in the quarries had a positive impact on production rate and efficiency under the ground. This study gives an overview of past and today of underground marble mining, describes preliminary works before staring an underground marble mine and discusses current production methods. Furthermore, based on underground marble mines in Carrara region, Efficiency and Costs are examined and compared with open pit mines. Also, recent developments, which may have a significant impact on underground marble mining, are discussed.