Vitrifiye sektöründe kullanılan seramik hammaddelerinin tane dağılımının pişirme öncesi ve sonrasındaki mekanik etkilere karşı değişiminin araştırılması
Researching of mechanic changing before and after firing wich using particle size of ceramic raw materials at sanitaryware
- Tez No: 138789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ill ÖZET Vitrifiye ürünlerinin bünye üretimi için kullanılan çamur, kil grubu mineraller, kuvars ve feldspat içermektedir. Üretilen çamurun fiziksel özelliklerini etkileyen başlıca faktörler; bu hammaddelerin tane boyutu, kimyasal özellikleri, reçete bileşimi ve pişme sıcaklığıdır. Bu çalışmada vitrifiye çamurunun fiziksel özelliklerine hammadde tane boyutunun etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla farklı sürelerde öğütülmüş, dolayısıyla farklı tane boyutuna sahip kuvars ve Na-feldspat numunelerinden vitrifiye çamur reçeteleri hazırlanmıştır. Alçı kalıpta döküm yoluyla şekillendirilen çamurların kuru- pişme küçülmesi, kuru-pişme mukavemeti, su emme, deformasyon, kalınlık alma özellikleri araştırılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda, vitrifiye sektöründe iri olarak tanımlanan ve üretimde kullanılması sakıncalı görüldüğü için red edilen kuvars ve Na-feldspatların vitrifiye çamuru üretiminde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Sanitaryware products have got clay minerals, quartz and feldspar. The most important factors that effect the physical properties of products are the partical size, chemical properties, composition of recipe and the temperature of firing. In this study, the effects of partical size of quartz and Na-feldspar on the physical properties of sanitaryware slip Quartz and Na-feldspar were grinned at different time to obtain coarse and fine partical size of materials. The sanitaryware slips were mixture and than formed with slip casting and physically properties tested as shrinkage, dried- fired strength, deformation and water absorbtion. At the end of the study, showed us in the sanitaryware production which called coarse quartz and Na-feldspar for partical size are able to use in the slip.