Jeolojik yapılanmalar ışığında yerleşim ilkeleri ve bu bağlamda afet yönetimi çerçevesinde İzmir için bir model önerisi
The Principals of settlement in the light of geological formations and in this conclusion a model proposal for Izmir in the frame of disaster management
  1. Tez No: 138791
  2. Yazar: ÖZGÜR AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL KIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
n ÖZET“Türkiye bir deprem ülkesidir.”sözü, özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden sonra oldukça sık kullanılan hatta slogan haline gelmiş bir tanımlamadır. Acaba bu sözün gereği yapılıyor mu? Yani deprem, tüm yönleri ile ele alınıp bilimsel ve sosyal anlamda incelenip, doğurabileceği sonuçlar ve bunların nedenleri üzerinde duruluyor mu? Deprem güvenli şehirlerin tasarlanması için gerekenler araştırılıyor mu? Bu sorulara olumlu cevap vermek oldukça güç. Çünkü, gerek toplumda, gerekse akademik çevrede deprem genel olarak, sadece bir yer sarsıntısından ibaretmiş gibi algılanıyor. Ayrıca deprem kuşağında yaşıyor olmamız, deprem kavramı ile oldukça içice olmamıza nedenken, kendimizi bu konudan soyutlamak ve korku ile depremi beklemek yapılacak en son iş olmalıdır. Herkesin bildiği gibi insanlar, kendilerini etkileyip onlara zarar verecek depremler ile ilgilidirler. Her gün ülkemizde insanlar tarafından hissedilmeyen binlerce deprem meydana gelmektedir. Fakat yaşamsal boyutta herhangi bir etM yaratmadığı için insanlar tarafından önemsenmezler. Önemli olan da insan yaşamının sürdürülebilirliği açısından tehdit olacak ve afet yaratacak depremlere karşı hazırlıklı olmak ve temelde çözümü sağlayacak kriterleri belirleyip uygulayabilmektir. Bu anlamda, bir şehrin şeklini ve geleceğini, önemli derecede etkileyen kuşkusuz ki kent planlandır. Fakat kent planlan sadece çizgisel anlatımlardan ibaret suskun dokümanlar değildirler. Kent planlan, bir muhtevanın, içeriğin anlaşılması, toplumun bütün kesimlerine anlatılması ve bu içeriğin kent mekanına yansıması misyonunu da taşırlar. Kent tasanm projeleri ve bu projelere götüren teorik yaklaşımlar, doğal olarak kent mekanım tanımlayan bir metin ile kendilerini ifade ederler. Önemli olanm bu metnin sonlu plan ve tasarımları üretmekten çok dinamik ve karşılıklı etkileşimli bir diyalektik bütünü amaçlamasıdır. Doğaldır ki, bu anlamda kent planlama stratejilerinin geliştirilebilmesi için öncelikle deprem olayının çok iyi anlaşılması gerekir. Bu konu ile ilgili tüm bilimsel veriler, toplumun sosyo-ekonomik değerleri açısından incelenmiş ve günümüz şartlarına göre değerlendirilmiş olmalıdır. Ayrıca,“Afet Yönetimi”kavramlaşmasının temel mantığı ve bununla ilgili alt açılımlar ortay konmalıdır. Mevcut yerleşimler inkar edilmeden, geleceğe dönük yaklaşımlar ile zaman içinde deprem güvenli yerleşimler haline gelmesi sağlanmalı, bu anlamda, afet yönetim mekanizmasına düşen görev ve yükümlülükler belirlenmeye çalışılmalı ve bunların kuru birer söylem olarak kalmaması için toplumun her kesiminde anlaşılabilmesi gerekliliği üzerinde durulmalıdır. Bu nedenle, eğitim kurumlanna önemli görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Bilinmesi gereken çok önemli bir konu vardır ki; bu da, Türkiye'de meydana gelen afetlerin tamamına yakınının insan kaynaklı yapay afetler olduğu gerçeğidir. Yanlış ve bilimsellikten uzak planlamalar bu sonucun doğmasına zemin hazırlamış, her seferinde çıkarılan imar afları ise bu riski arnrmışür. Sonuçta, ülke ekonomisini ve geleceğini derinden etkileyen afetler yine yaşanmış, fakat gerekli dersler bir türlü çıkanlamamıştır. Yapılmış olan bu çalışmada, kent plancılığı yaklaşımı ile üzerinde durulması gereken konular araştırılmış ve bilimin ışığında şekillendirilmiştir. Her zaman olduğu gibi, bu çalışmada da bütün çalışmaların ana konusu olan“insan”boyutu gözden kaçmlmamaya çalışılmıştır. Afet yönetimi kavramlaşması içinde, bu yönetimin gereklerini yerine getirecek olanlar, bu mekan organizasyonunun olmazsa olmaz tamamlayıcı parçası olan insanlardır. Buradan yola çıkarak, insan faktörünün tasarlanmış olan mekan organizasyonları bütünü içinde nasıl bir işlev göreceğinin derinliği incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT“Turkey is an earthquake land”sentence is a statement frequently used as a slogan since 17th August 1999. I wonder if the necessity of this statement is done? I mean that, is the earthquake being studied in scientific and social meaning and the reasons and the results being searched? Are we doing what necessary is, necessities for designing the earthquake secured cities? It is not possible to answer these questions positively. Because, the earthquake is being perceived as a vibration of the earth, even in our people or in academic medium. Additionally, as it is a cause of being in earthquake notion, having been living in earthquake zone, isolating ourselves from this subject, and waiting fearingly for earthquake, is the last thing to do. Everybody know that the people are interested in the harmfull earthquake. It occurs many earthquake in our land in a day. But the people do not give any importance to them, because, they do not create any influence in vital dimension. It is important to be able to applicate by determining the criterias obtaining the permanent solution, and being well prepared against the earthquakes which will create threat to the continuality of human life. The future and the forms of the cities are in high importance effected by the city plans. But the city plans are not the silent documents out of only drawn statements. The city plans bear the mission of being understood of a content, and to explain it to all sections of the community, and the leaning these content to the city raum. It is important to be that the text has intended a dialectic whole which is dynamic and effecting each other instead of producing ended plans and designs.It is natural that, in this meaning, first of all earthquake event must be very well understood for improvising the city planning strategies. All scientific datum related with this subject must be very well studied according to the social and economical values, and must be realized according to the daily conditions. Additionally, the main logic of“Disaster Management”notionizing and the lower declinations related whit this must be exposed. Without refusing the existing settlements, must be made safe for providing earthquake- secured settlements in time with the idea turned future, in this meaning, the duty and the obligations of“Disaster Management”mechanism must be tried to determine, and must be considered the necessity of being understood by the all sections of the community, not to stay as a meaningless statements. The schools and the universities have very important duties and responsibilities, because of this reason. There is another subject which must be known; it is that, almost all of the disasters of occurring in Turkey are the man sourced disasters reality. Wrong and unscientifical plannings have caused these disasters, the constructin forgivnesses applied very often have increased the risk. As a result, the disasters deeply effecting the economy and the future of the country have been lived again, but the necessary courses haven't been taken. In this work, the important considered subjects have been search with the city planner approaching and formed with the mediation of science light. It has been tried not to keep away from, the human dimension, which is the main subject of all works as every time, in this work. In the“Disaster Management”notionizing, the ones who are going to carry out the necessities of this management, are the human beings who are the absolute components of this raum organization. Under the light of these ideas, it has been tried to study the deepness of how the factor of human being will function in the whole of designed raum organization.