Ege geleneksel Türk evlerinde açık ve yarı açık mekanlar 'Kula ve Kütahya örneği'
Open and semi open spaces in vernacular architectural in Aegean 'key studies in Kula and Kütahya'
  1. Tez No: 138835
  2. Yazar: CENK ÖZTİBET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
n ÖZET Anadolu, çağlar boyunca bilim ve kültür birikimini topraklarında yaşayan halklara cömertçe vermiştir. Bu birikimin en uç noktasında Anadolu topraklarına Malazgirt Savaşı ile Türkler yerleşmiş ve o andan itibaren bu birikimle beraber kendi örf, adetlerini yaşamlarında sentezleyerek“Geleneksel Türk Evi”kavramının şekillenmesini sağlamışlardır. Anadolu'nun çeşitli bölge ve iklimlerinde çok az değişiklik gösteren Türk Evi ana hatları ile batıdan doğuya ve hatta Osmanlı'nın hakimiyetine giren her bölgede gözlemlenebilmektedir. Bu da geleneksel Türk Evi'nin evrensel bir takım özellikler içerdiğini göstermektedir. Biçimsel, coğrafik ve sosyal yaşamların farklarından doğan ayrıntılar özellikle Batı Anadolu'da açık ve yan açık mekânlarda göz önüne çıkmaktadır. Geleneksel Türk konutunun tipolojisini belirleyen ve bu tezde yan açık mekân bağlanımda incelenen sofalar, evlerin dışa açılımında önemli rol oynayan, evlerin dış mekân yani sokak ile bağlantısını sağlayan ve evin hanımına işlik sağlayarak, doğayı içeri çeken avlular ve en son olarak da geleneksel Türk Konut mimarisinin en belirleyici unsurlarından birisi olan sokaklar bu tezin ana hatlannı oluşturmaktadırlar. Ege bölgesindeki geleneksel konut dokularındaki açık ve yan açık mekan kurgusu içerisinde en dikkat çekici örnekleri barındıran Kula ve Kütahya odak çalışma bağlanımda ele alınmıştır. Ağırlıklı olarak 18. yüzyıl konut örneklerinin bulunduğu bu şehirlerdeki açık sofalı plan tipindeki konutlardaki mekansal zenginlik sadece konutlar ile sınırlı kalmamış, konutlar arasındaki sokakların dam canlı, hareketli cephe oyunları ile dokunun açık mekanları haline dönüşmesini sağlamıştır. Ancak günümüzden 200-300 yıl önce inşa edilen bu yapılar artık ciddi korunma tedbirlerine ihtiyaç duymasına rağmen azar azar yok olmaya yüz tutmuştur. Bunun sebebi Kula'da ilçenin ekonomik zayıflığı sonucu büyük şehirlere olan dış göç sebebiyle konutların terk edilmesi iken, Kütahya yerleşiminde gitgide büyüyen şehir dokusu içinde erimeleridir. Bu bağlamda söz konusu yerleşimlerden Kula'da dokunun korunabilmesinde geçim kaynaklarının azalması sonucu ortaya çıkan ekonomik boşluğu doldurmada halıcılık ve turizmin önemi bir kat daha artmıştır. Türk toplumunun yaşam biçiminin, geleneWerinin ve kültürel değerlerinin yansımasının mekan kurgusu ve öğelerinde rahatlıkla algılanabildiği geleneksel Türk konutlarının sahip olduğu mekan çeşnisinin yaşatılması gerekmektedir. Çünkü geçmişten devralınan bu kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması toplumsal bir sorumluluktur.
Özet (Çeviri)
TV ABSTRACT Throughtout the historical periods, Anatolia presents its culterel and technological facilities to all population. By Malazgrit War Turkish people have been stated on Anatolian land and since along this period they created“ traditional Turkish House”by their custom and usage. Anatolian house which shows a little differences by the climatic and regional properties, has been watched over from east to west, side to side and also all ever Ottoman boundaries. And it's mean tahat tradational Turkish House contains some global specifications. The details by the formal, geographical and social differences seems on especially uncovered and semi-uncovered spaces, there stated fortunately West Anatolia. According to semi-uncovered sapaces has been investigated like“hayat”which them designated to tradational Turkish House forms. The main theme for this study streets have been designated which there are the first reason of turkish house architecture. And also it has been connected the outer space of houses to house courtyard. The main study of this thesis Kula and Kütahya includes of most popular examples, which on uncovered and semi-uncovered space format on Aegean zone tradational houses. Especially 18th and 19 th centuries hose examples stated on these cities, but it hasen't limited place valuability of uncovered hayat houses by there. StreetsV are on between these houses more lively and more active face of these spaces. After this application these spaces were transformed to uncoverd spaces. These buildings which built 200-300 years before need serious conservation but tehey also terminated day by day. In kula the reason of this termination is the economical weakness which causes the emigration from the city and leaving the houses and also in Kütahya the tissue of the city which gets bigger. By this reason in Kula to conservate this oldish tissue carpeting and tourism get into more valuable which fill the economical blank. Tradational turkish house which have variation of space richness, and reflection of the Turkish life, tradition and culterel value should be keep to alived. This culterel legacy is social responsibility that it must be emptied to future generation.