Production planning in textile industry
Tekstil sektöründe üretim planlama
- Tez No: 138836
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU ZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 435
Özet
VII ÖZET Bu tez, konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren bir firmada bütünleşik üretim planlama sistemini uygulama imkanını sunmaktadır. Bu projenin amacı; her ürün grubu için her planlama döneminde normal mesai ve fazla mesai çalışma kapasiteleri ile fason üretim kapasitelerinden optimum düzeyde faydalanarak, karşılanamayan ya da geciken siparişlerin miktarını minimum düzeyde tutarak talep dalgalanmalarını karşılamaktır. Bu amaçları gerçekleştirirken, işletmenin normal mesai ve fazla mesai işçilik maliyetleri, fason üretim işçilik maliyetleri, karşılanamayan siparişlerin maliyeti ile geciken siparişlerin maliyetini minimum düzeyde tutulması esas alınmıştır. Bu amaçları gerçekleştirebilmek için öncelikle 2003 yılı için ürün bazında aylık talep tahminleme çalışması yapılmıştır. Bunun için işletmenin ürün bazında gruplandırılmış geçmiş 51 aylık satış verileri üzerinde değişik talep tahminleme metotları uygulanmıştır. Talep Tahminleme uygulaması için Statgraph yazılımının 5.1 sürümü kullanılmıştır. Talep tahminleme uygulamasında her ürün grubu için en düşük MSE değeri veren metotlar tespit edilmiştir. Her ürün grubu için saptanan en uygun talep tahminleme metotları ile 2003 yılı için aylık talep tahminlemesi yapılmıştır. 2003 yılı için ürün grubu bazında aylık talepler belirlendikten sonra birleşik üretim planlamasına geçilmiştir. Burada planlama metodu olarak Doğrusal Programlama Metodu kullanılmıştır. Doğrusal Programlama aşamasında amç fonksiyonunu ve kısıt koşulları olşuturan değişkenler belirlenmiştir. Amaç fonksiyonunda yer alan değişkenlerden değişik kombinasyonlar oluşturularak ve öncelik sıraları değiştirilerek 15 adet alternatif üretim modeli oluşturulmuştur. Modellerin çözümleri için Lindo yazılım paketi kullanılmıştır. Bu modellerden elde edilen sonuçların yorumlanması yönetimin karar ve bırakılmıştır. Hangi model şirket politikasına uygunsa ve maliyetlerinin minimizasyonunu sağlıyorsa o model işletme tarafından tercih edilecektir.VIII Doğrusal Programlama Metodu ile planlamadan sonraki aşama Gantt Çizelgesi ile üretimin üretim birimleri bazında planlanmasıdır. Gantt Çizelgesi; Birleşik Üretim Planlarının detaylandırılmış alt planlarıdır. Bu planda Bütünleşik Üretim Planlama uygulaması ile planlanan aylık üretimler ;Gantt çizelgesi üzerinde üretim birimleri kapasitelerine göre dağıtılmıştır. Burada amaç; işletmenin üretim birimlerine kapasiteleri üzerinde ya da kapasitelerinin altında iş yüklenmemesidir. İşletme ve fason üretim birimlerinin kapasite kaynak optimizasyonlarının sağlanmasıdır. Uygulamanın bu aşamasında EDS Advanced Plan Manager yazılımının 2.0 sürümü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This thesis provides the opportunity of launching the mixed production planning system in a company in the textile sector. The objective of this project is handling the demand fluctuations by utilizing regular time working capacity, overtime working capacity and subcontractor capacity for each product group in each planning period and by keeping the amound of lost sales and backorders at the minimum. To fulfill this target, it is essential to keep the company's regular time and overtime working costs, subcontractor production cost, the cost of lost sales and the cost of backorders at the minimum. In order to achieve these goals, first a product-based monthly demand forecasting work for the year 2003 was carried out. In this direction, various demand forecasting methods were applied on the sales data of past 51 months groupped on product base. In the application of Demand Forecasting, the software Statgraph version 5.1 was used. In this application, methods giving the minimum MSE values for each product group were determined. With each of the appropriate demand forecasting methods specified for each product group, monthly demand forecastings were carried out for the year 2003. After the monthly demands were determined in a group base for 2003, the stage of mixed production planning was started. Here Linear Programming Method was used as the planning method. In the Linear Programming process, variables establishing the target function ve constraint conditions were determined. 15 alternative production models were formed by forming different combinations out of variables in the target function and by changing their priority sequence. For the analysis of the models, Lindo software packet was used. Interpretation of the results obtained of these models were left to the decision and the initiative of the management. The model which is more appropriate for the company and which provides cost minimization, that model is going to be preferred by the company. The stage next to the planning with Linear Programming Method is the planning of the production on the base of productVI units with Gantt Chart. The Gantt Chart is the detailed sub-plans of the aggregate production plans. In this plan, monthly productions planned with the application of Aggregate Production Planning were distributed on the Gantt Chart according to their production unit capacities. The target here is not to load work on the production units of the company under or over their capacities, and the capacity and source optimizations of the company and subcontractor production units. In this stage of the application, the software EDS Advanced Plan Manager version 2.0 was used.