Ceza evi mimarisi üzerine bir araştırma
A Study on prison architecture
  1. Tez No: 138834
  2. Yazar: DERYA EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
II ÖZET Toplum çeşitli sosyal gruplardan oluşmuştur. Devletin görevi, her seviyedeki sosyal gruplara kendi siyasi, sosyal anlayışı ve ekonomik olanakları ölçüsünde hizmet vermek ve bireylerin, dolayısıyla toplumun, yaşam seviyesini yükseltmektir. Suçlular da toplumun bir parçası ve öncelikle“insan”olarak, suçlarının cezalarını cezaevlerinde hürriyetleri kısıtlanarak, dış ortamla ilişkileri kesilerek, çekerler. Cezaevleri konusu, 1990'lı yıllarda, ülkemiz sosyal gündeminde sürekli denilebilecek şekilde yer almıştır. Firar olayları, açlık grevleri, cezaevi isyanları ve ölüm oruçları bu gündem başlıklarından birkaçıdır. Cezaevinin fiziksel yapısı son derece konforlu olsa bile, hiç kimsenin oraya gönüllü olarak girmek istemeyeceği bir gerçektir. Bülbülün altın kafesi istemeyeceği gibi. Hem istenmeyen, hem de insana yakışan cezaevlerinin nasıl olacağı, ya da olması gerektiği ve bu hürriyeti bağlayıcı mekanlarının nasıl yönetileceği genellikle siyasi erkin politik ve sosyal görüşüne göre değerlendirilmiş ve değişmiştir. Suç sayılan hareketler ve bu suçlara verilecek cezalar yasalarla belirlenmiştir. Yasa koyucu, suçu oluşturan fiili tanımlarken toplumsal görüşte etkili olacaktır. Suçun içeriği ve işleniş biçimini mi; yoksa suçluyu o suça iten sosyal etkenleri mi dikkate alacağı mevcut yasalarda yeterince tanımlanmamıştır. Cezaevlerinin yönetimi, mahkumun ıslahında önemli etkenlerden biridir. Yönetim ıslah için uyguladığı yöntemlerde sorumluluk almak durumundadır ve bu sorumluluk yasalarla cezaevi çalışanlarına da verilmelidir. Cezaevlerinin 'Ben uyguladım oldu' düşüncesi ile yönetilmesi kabul edilemez.Ill Bu çalışmanın birinci bölümünde suç ve ceza kavramı üzerinde durularak, ilk insanoğlundan günümüze suç ve cezanın varlığı gösterilmiş, bu olguların her dönemde varlıklarını sürdürdükleri vurgulanmıştır. İkinci bölümde, cezalandırmanın tarihsel süreç içerisinde eziyet ve ölüm süreçlerini kapsayarak günümüz koşullarına nasıl geldiği anlatılmış, üçüncü bölümde mahkumların cezalarını çektikleri ortamların, cezaevlerinin, yapısal gelişimleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde cezaevi tasarımına bir giriş yapılarak cezaevleri bina programı ve cezaevi tasarımının aşamaları anlatıldıktan sonra, fonksiyonel ve mimari programlar üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, cezaevi kurumları geçmişten günümüze mimari kurgularına göre sınıflandırılırken, bu kurgulardan mahkumun gözlenip, izlenebilme koşulları açıklanmış, ayrıca mimari kurgu, oluşum düzenlemelerine göre de sınıflandırılarak mahkumların barınma üniteleri ve bunların mahkumlara etkileri ele alınmıştır. Cezaevlerinin bir amacı da suçlunun ıslah edilmesi olduğundan, gözetim ve denetim şekillerine göre de bir sınıflandırma yapmanın doğru olduğu düşünülerek cezaevleri bu bağlamda da bir sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Bu sınıflandırmada yönetim, denetimim önemi, mahkum ile cezaevi çalışanlarının ilişkileri ve bu ilişkilerin mahkumun ıslahında etkileri üzerinde durulmuştur. Yapılan bu sınıflandırmaların karşılaştırmalı olarak şematik analizleri yapılmış, sistemlerin getirileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ulaşılabilen kaynaklar ışığında Osmanlı dönemi cezaevleri ile günümüzdeki cezaevlerinin mimari özellikleri üzerinde durulmuş, mühendislik hizmetleri ve teknolojideki gelişmelerin, cezaevi mimarisine olan etki ve katkıları anlatılmıştır. Altıncı bölümde ise Adalet Bakanlığı ve buna bağlı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü kuruluş ve amaçları ile, bu amaçlar doğrultusunda cezaevlerinde yapılanIV uygulamalar anlatılmış, Türkiye'de bulunan cezaevleri tipleri ve özellikleri açıklanarak bunlara ilişkin bilgiler aktarılmıştır. Yedinci bölümde, ceza infaz kurumlarının mimari örneklerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde, özgürlüğün her bireye gerekliliği, suç ve ceza tanımının yapılmasındaki sosyal felsefenin önemi ve cezaevlerinin ülkenin sosyal yapısına uygunluğu üzerinde durularak suçluların da toplumun bireyleri olduğu ve cezaevinde olsalar dahi, temel insan haklarından yararlanmaları gerektiği vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Society consists of various social groups. The duty of the state is to serve social groups of every level according to its political and social measurements and economical means, and to raise the standard of living of the people and the society. Being the members of the society and human beings mainly, the prisoners, also, pay for their guilt's in jail by limiting their freedom and breaking of the connections with the outer world. The subject of prisons took part continuously in the social agenda of our country. Fleeing events strikes of hunger, rebels in prisons and starvation diets are only a few titles from that agenda. Ever if there may be rauther a modern construction in the prison, nobody will be volunteer to go in, just like the unwilling nightingale to be put in to a golden cage. It has been generally evaluated and changed according to the political and social ideas of politicians how the prisons both unwanted and suitable for human beings should be and how those places which restrict the freedom should be administered. The behaviors that are supposed to be a sin and the punishments for them are defined by law. The law making authorities will be effective in the social vision while defining the action forming the sin. It has not been defined yet to take in to consideration whether the implicit of the sin and the way it was committed or the social effects which direct the person to that offence. The administration of the prisons is one of the important factors in the improvement of prisoners. The administrations are supposed to take responsibility in the methods they apply for the reform and that responsibility should be given to theVI staff of the prisons too, by law. It cannot be accepted to administer the prisons by the thought“ I applied and it happened”. The first part of the study starts with the concept of offence and punishment, aiming to show the being of those concepts since the first human beings until today and it stresses that they continued their being at every term. In the second part, how the punishment reached today's conditions, including the torture and death within the historical period. In the third part, the environment where they are punished is described and their physical improvements are examined. In the fourth part, following the introduction to the design of prisons and their building programs and the phases of the design are mentioned with special emphasis on their functional and architectural programs. In the fifth part, the prisons are classified according to their architecture, beginning from the past until ourday. The conditions of observing the prisoner is explained and the jail rooms are classified according to the architectural arrangements and their effects on the prisoners mentioned. The prisons are thought to be classified according to the way they are observed and examined. Since the major aims of the prisons is to train the guilty people. Within this classification the importance of the administration and control, the relation between the prisoners and the staff and the effects of these relations on the training of the prisoner is discussed. The shematic analysis of these classifications are comperativelly carried and the gains of the system are evaluated. In the light of the sources reached, prisons of the Ottoman Empire and the prisons of today in Turkey and also the effects of technological improvements on the prison architecture are discussed.VII In the sixth part, the establishment and the aims of the ministry of justice and the head office of prisons are discussed and the applications in the prisons according to them are mentioned. Also, the types of prisons in Turkey and their features are explained in detail. In the seventh part, the architectural examples of punishment and execution institutions were discussed. As the final result, the necessity of freedom for each indiridual, the importance of social philosophy in defining offence and punishment and also studying the relevance of the prisons to the social constitutions of the country are discussed. The fact that the prisoners should also have the fundamental human rights, even though their righs are limited in the prison and that the ideal design of prisons depend on a humanistic and improved social understanding within the community and the administration.