Kuzey Ege Limanı için hazırlanmış mevcut projelerin teknik ve ekonomik analizleri
Techno economical analysis of Northern Aegean Sea Port's existing designs
  1. Tez No: 138838
  2. Yazar: ALİ KORAY KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKDENİZ NEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın giriş bölümünde, Kuzey Ege Ana Limanının inşa edileceği bölgenin coğrafyası, ulaşım olanakları, limanın inşaasının amacı, limanın hizmet sağlayacağı alanlar ve bölgeye olan sosyo-ekonomik etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca limana olan ihtiyaç ele alınmıştır. İkinci bölümde ise tasarlanan limanın kapasitesinin ortaya çıkarılması için makro ve mikro projeksiyonlar uygulanarak trafik tahmin analizi yapılmıştır. Liman için tasarlanmış olan mevcut projelerin içerikleri hakkında bilgiler ve projelerin planlan üçüncü bölümde verilmiştir. Dördüncü bölümde liman için tasarlanmış olan mevcut projelerin herbiri için dalgakıran inşası, rıhtım inşası, kazı-dolgu işlemleri, yol inşası, beton saha kaplamaları, liman binalarının inşası ve halka-baba-usturmaça yerleştirilmesi işlemlerinin teknik olarak inşa edilebilirlikleri incelenip TL bazında maliyetleri hesaplanmıştır. Bölümün sonunda ise maliyetler ABD doları olarak gösterilmiştir. Projelerin inşaat aşamalarının uygulamaları ve maliyetleri ile ilgili karşılaştırmalı yorum ve önerilerle çalışma sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first chapter of the study includes informations about the geography of the port's construction yard, importance and necessity of the port construction, the logistics, information on the region where port locates, the social-economic effects on the region and national needs for a hub port are also concluded. In the second chapter; there is an estimation analysis by applying macro and micro projections for finding the capacity of the planned Northern Aegean Port. Informations and plans about the projects planned for the Northern Aegean Port are the subjects of third chapter. The fourth chapter examines the technical details for the construction steps of existing projects and the calculations of the costs in TL. The construction steps are breakwater design, quay design, dig and fill operations, road construction, concrete land covering, construction of port buildings and placing fenders, bollards and rings. At the end of the chapter, costs are shown in USD. Conclusions and propositions about applying of the construction steps and costs are given in the last chapter.