Smart card technologies and their implementation to personnel management
Akıllı kart teknolojileri ve personel yönetim sistemleri üzerlerindeki uygulamaları
  1. Tez No: 138846
  2. Yazar: İLKER BAKACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Akıllı kartlar bilgi depolama ve işleme kapasiteleriyle günümüz dünyasında kullanım alanlarını sürekli olarak arttırmaktadır. Şu anda başta GSM uygulamaları olmak üzere, telefon uygulamaları, banka uygulamaları, sağlık uygulamaları, taşımacılık ve personel yönetim uygulamaları gibi alanlarda akıllı kartlar kullanılmaktadır. Akıllı kart uygulamalarının yan iletken teknolojisindeki hızlı gelişmelerle yarının dünyasında da önemli bir yer tutacağı söylenebilir. Tez kapsamında akıllı kart teknolojisi incelenmiş ve personel yönetim uygulaması örneği olarak kampus kart uygulaması gerçekleştirilmiştir. Kampus kart uygulamaları üniversite bünyesinde kantin ve yemekhane alışveriş, kütüphane kitap takip, klüp üyelikleri, giriş / çıkış kontrol, banka ve telefon erişim vb. uygulamalarda akıllı kartların kullanılmasını içermektedir. Tezin amacı, akıllı kart teknolojisini tanımak ve bu konuyla ilgili çalışmalara bir referans oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In today's' world, smart cards are increased continuous their usage areas by owing to storage and process capacity. They are used mainly such as in GSM applications, phone applications, banking applications, health & care applications, transporting/ticketing applications and personal management applications etc. Due to development in semiconductor technology it can be said that smart cards will have wide usage areas in future world too. Including thesis concept, smart cards technology was investigated and a campus card application as a sample for personal management applications was realized. Campus card applications based on usage of smart cards shopping at canteen and dining hall, prosecution books at library, clubs membership, attending control, bank and phone access applications at university environment. The purpose of this thesis is learning smart card technology and supplying a reference for other related studies.