A new design approach and its techno-economical analysis for Northern Aegean Port
Kuzey Ege Limanı için yeni bir yaklaşım dizaynı ve bu dizaynın teknik ve ekonomik analizi
- Tez No: 138853
- Danışmanlar: DR. NERMİN TEKOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Limanlar dünya ticaretinde önemli bir yer tutarlar. Ticaretin gelişmesi yeni limanların yapılması ve varolanların geliştirilmesini zorunlu kılar. Liman yatırımlarının oldukça büyük maliyetlerde olmasından dolayı gerekli kaynaklar en iyi şekilde kullanılmalı ve toplam maliyet en düşük seviyede olmalıdır. Bu çalışmada bir limanda bulunabilecek yapılar incelenmiştir. Daha sonra bu yapılar dalgakıran, yaklaşım kanalı, rıhtım duvarı, gibi, Kuzey Ege Limanı dizayn koşullarına uygulanmıştır. Gerekli tahkikleri sağlayan, yapıların son kesitleri araştırılmıştır. Kuzey Ege Limanı' nın yapılması düşünülen Çandarlı körfezinde bir metre uzunluğunda liman yapmak için gerekli maliyet analizi yapılmıştır. Gerekli rıhtım sayısı ve crane sayısı limanın 2030 yılı kapasitesi düşünülerek bulunmuştur. Son olarak en düşük toplam maliyeti sağlayan rıhtım uzunluğu ve crane sayısı araştırılmıştır. Böylece yeni bir dizayn yaklaşımı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ports have an important role in world trade. The inauguration of the volume of the world trade is made necessary to construct new ports and developing existing ones. The port investment needs high costs so the sources should be used optimally and the total cost should be at the minimum level. In this study structures, which may be in a port, are searched. Than these dstructures like breakwater, approach channel, quaywall, are applied to Northern Aegean Port's design conditions. Final sections, which obtained all investigations, are analyzed. In Çandarlı Bay, where Northern Aegean Port will be constructed, to construct one meter of port's needed costs is analyzed. Required berth number and crane number is calculated with thinking of ports 2030-year capacity. Finally berth length and crane number, which are proofed minimum total cost, are investigated. Thus a new design approach is analyzed.