Impacts of airborne toxic components on Lumistox bacteria
Havada bulunan toksik maddelerin Lumistox bakterilerine etkileri
- Tez No: 138854
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
V ÖZET Lumistox bakteriyel toksisite testi ile İzmir'de atmosferik çökelme seviyesindeki 5 adet ağır metalin (Zn, Cd, Cr, Ni ve Pb) ekotoksikolojik değerlendirmesi yapılmıştır. Lumistox Vibrio fischeri deniz bakterisi optimum çevre koşullarında ışık yayar. Bakteri toksik maddelerle aynı ortamda bulunduğunda ışık yoğunluğu azalır. Toksisite derecesi bakterinin yaydığı ışığın yoğunluğundaki azalmanın belirlenmesi ile değerlendirilebilir. Lumisox testinin özel potometresi ile 5, 15 ve 30 dakika maruz kalma sürelerinde ışık emisyonundaki azalma ölçülmüştür. Hassas bir ölçüm sağlayabilmek için Lumistox testi sabit 15 °C sıcaklıkta ölçülmüştür. Metal çözeltileri bakteriler için uygun ortam sağlamak içim 2% tuzluluk seviyesine NaCl eklenerek getirilmiştir. Cr, Cd ve Zn çözeltilerinin pH'ı bakteriyel toksisite testlerinde sağlanması gereken 5.5-8.5 pH aralığına en yakın değere ayarlanmıştır. Ağır metallerin havada düşük konsantrasyonlarda bulunmasından dolayı test aralığı düşük konsantrasyonlarda seçilmiştir. Havadaki metal toksisitesini değerlendirebilmek için IC20 değerleri bulunmuştur.VI Bu çalışmada elde edilen IC50 değerleri diğer araştırmalarda elde edilen değerlerle karşılaştınlmıştır. Çinko ve kadmiyum çözeltilerinin IC50 değerleri diğer araştırmalarla uygunluk göstermiştir. Krom çözeltisi düşük toksisite göstermiştir bunu nedeni pH ayarlaması olabilir. Nikel ve kurşunun konsantrasyonları arttıkça inbibasyon oranlarını azalır. Bu durum düşük konsantrasyondaki bu metallerin mikrobiyal besin gibi davranmasından kaynaklanmış olabilir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ecotoxicological evaluation of 5 heavy metals (Zn, Cd, Cr, Ni and Pb) was investigated by Lumistox toxicity test at the levels found in atmospheric deposition in Izmir. The Lumistox bacteria Vibrio fischeri emits light in optimal environmental conditions. In the presence of toxic substances the intensity of luminescence decreases. The degree of toxicity can be determined by the intensity of light emitted by the bacteria. Light emission at 5, 15 and 30 minutes of exposure time was measured by using Lumistox special photometer. The temperature of the Lumistox test must be kept constant at 15°C which is very important for a sensitive light measurement. Metal solutions were adjusted to 2 % salinity through addition NaCl to maintain the appropriate osmotic environment for the bacteria. The pH of the metal solutions (Cr, Cd and Zn) was adjusted to the nearest limit of 5.5 and 8.5 which must be maintained for bacterial tests. The test concentrations were 0,01 to 1 mg/L because of the low metal concentrations in the air. IC20 values were determined to evaluate the observable inhibion effects of the loe metal concenytrations.IV IC50 and IC20 values which is the concentration at which 50% and 20% light emission reduction occurs were obtained in this study. Results were compared with the other investigations. IC50 values of Zn and Cd were found similar to the other investigations. According to the test results the Cr showed low toxicity possibly because of the pH adjustment. Ni percent inhibition decreased with increasing concentrations. Explanation of this may be low concentrations of these metals found in air depositions.