Fatih bölgesi kreşlerinde iç ortam havasının mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of indoor microbiological air quality of kindergartens in Fatih area
- Tez No: 224326
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
21. yüzyıla girdiğimiz şu günlerde, dünya kamuoyu en büyük sorunlarından birisinin çevre kirliliği olduğunu kabul etmiştir. En değerli varlığımız olan çocuklarımız ise çevreden en fazla etkilenen gruptur. Dünya Sağlık Örgütü sağlığın tanımını ?Sadece hastalık ve sakatlık olmayışı değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali? olarak yapmaktadır. Çocukluk dönemindeki sağlık tanımına ise sağlıklı büyüme ve gelişme kavramları da eklenmelidir.Zamanımızın yaklaşık olarak % 90'ını geçirdiğimiz kapalı ortamlar olan evlerimiz, iş yerlerimiz, okullarımız ve içinde seyahat ettiğimiz taşıtlar her an bizi etkileyen, yaşamımızda dışına çıkamayacağımız mekanlardır. Yetişkinler gibi hatta bazen onlardan daha fazla olarak çocuklar da zamanlarının çoğunu bina içinde geçirirler. Bu nedenle okul ve ev içi hava kirliliği çocuklar için daha da önem kazanmaktadır ve gün boyu bulundukları kapalı ortamlarda ne tür bir havayı soludukları önemsenmesi gereken bir konudur. Okullarda iyi bir iç hava kalitesi sağlanmasında metrekareye düşen öğrenci sayısı, odaların termal konforu, sınıflardaki ortamın bağıl nemi, ortamın mikrobiyolojik florası başta gelen parametrelerdir .Ülkemizde sanayileşme ve kentlere göç ile birlikte, yaşam koşullarında, aile yapısında ve çalışma düzeninde değişiklikler meydana gelmiştir. Yeni koşullar, çalışan annelerin çocuklarının bakım ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Hem çocukların, hem de çalışan annelerin ihtiyaçlarını dikkate alarak özellikle büyük şehirlerde hızla sayısı çoğalan okul öncesi eğitim kurumları (kreşler, gündüz bakım evleri, çocuk yuvaları, anaokulları) hem eğitimin niteliği hem de fiziki koşullar açısından standartların ve denetimin olmayışı nedeniyle kontrolsüz ve dağınık durumdadır.İç ortam havası ve özellikle de mikrobiyolojik kirliliğe neden olan küf ve bakterilerle ile ilgili bilgilerimiz ancak son yıllarda yapılan az sayıda araştırmaya dayanmaktadır. Bu çalışmalar genelde büyük çocukların ya da gençlerin bulunduğu okullarda ya da yetişkinlerin çoğunlukta olduğu bina ve konutlarda yapılan araştırmalardır. Konu hakkındaki bilgilerimizin artması, standartların geliştirilebilmesine katkıda bulunabilmek, Fatih İlçesi'nde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarının mikrobiyolojik açıdan hava kaliteleri konusunda bilgi sahibi olmak ve kurumlarda konu hakkında farkındalığın oluşmasına yardımcı olmak amacıyla bu araştırma yapılmıştır.Bu araştırma kesitsel nitelikte olup Fatih bölgesinde bulunan 15 okul öncesi eğitim kurumunda yapılmış ve ölçümler 2007 Mayıs ayı boyunca gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerde Merck Air Sampler Mas 100 cihazı kullanılmış ve ölçüm yapılan istasyonlarda (sınıf, yemek odası, mutfak, tuvalet) üreyen Toplam Bakteri sayısı sabah; 946.43 ± 1033.79 CFU/m3, öğleden sonra; 849.29 ± 594 CFU/m3, Toplam Küf Mantarı sayısı sabah; 489.64 ± 441.25 CFU/m3, öğleden sonra; 993.39 ± 1013.52 CFU/m3 en fazla üreyen küf mantarı türleri; Cladosporium Spp. ve Aspergillus Spp. olarak bulunmuştur. Toplam Küf Mantarı sayısının alüminyum tipte penceresi olan istasyonlarda ve zeminde halı kullanılmış istasyonlarda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, kagir ve betonarme binalar Toplam Küf Mantarı sayısı açısından karşılaştırıldığında fark olmadığı, Toplam Bakteri sayısının ise sabah ölçümlerinde kagir binalarda yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As we entered into 21st century it was commonly accepted that environmental pollution is one of the most important problems of humankind. Children, who are the most valuable, are the ones who get affected from the environment the most. World Health Organization defines Health as ?Health is a state of complete physical, mental and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity?. Adequate growth and development should be added to this definition for Children Health.We spend 90% of our time in closed enclosures (indoors) that impact our life continuously and we cannot avoid being out of these enclosures, such as houses, offices, schools, vehicles etc. Just like adults, children also spend most of their time indoors, perhaps more than the adults. Therefore School and House indoor air quality is extremely important for children. Indoor thermal comfort, student count per m2, relative humidity and microbiological flora are the fundamental parameters of good air quality for schools.Family structure, living environment and working conditions has changed in our country as a result of industrialization and migration to urban areas. These new conditions resulted working mothers and it required day care of children. Especially in big cities as a result of the needs of mothers and children, a large number of kindergartens, daycare houses etc. were established. Unfortunately there is no or very limited regulation, standards and controls for contents of education and physical conditions of kindergartens.Our knowledge on indoor air quality and molds and bacteria that cause microbiological pollution is based on limited research made in the recent years. Most of this research is made in schools for older children or in working and living spaces of adults. This study was performed for gaining more information on indoor air, generating data that would support formation of air quality standards, getting data about the indoor air quality of kindergartens in Fatih area and getting attention of the school managements on this important topic.The study was in cross sectional form and was performed in 15 kindergartens in Fatih. The study was performed in May 2007. Indoor air samples were collected with Merck Air Sampler Mas 100. The total number of bacteria grown in the stations (classroom, dining room, kitchen, toilets) was 946.43 ± 1033.79 CFU/m3 in the morning and 849.29 ± 594 CFU/m3 in the afternoon, mold concentration was 489.64 ± 441.25 CFU/m3 in the morning and 993.39 ± 1013.52 CFU/m3 in the afternoon. The most common cultivable airborne fungi were Cladosporium Spp. and Aspergillus Spp. The highest fungal levels were found in the stations in which aluminum windows and carpets are used. Bacterial levels in the mornings were observed to be higher in non concrete buildings, compared to reinforced concrete buildings.