Geleneksel yerleşimlerdeki yeni yapılaşmada süreklilik üzerine bir araştırma, Bodrum örneği
A study on sustainability of new built environments in traditional settlements, Bodrum case
- Tez No: 138855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİME CİMCOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
“Geleneksel yerleşimlerde yeni yapılaşmada süreklilik üzerine bir araştırma”konulu bu çalışma beş bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde, problemin tanımı yapılarak araştırmanın amacı ifade edilmiş, çalışma metodu belirtilmiş ve konunun kapsamı ve ele alınışı ile sınırlamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde süreklilik kavramı ve mimarlık ilişkisine yer verilmiş, yapılı çevrenin süreklilik bağlamında incelemesi yapılmıştır. Bilginin ardışıklığı paralelinde dönemsel değişiklikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin bileşenlerinden olan geleneksel kavramı incelenerek tezdeki kullanım ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde çevre ile süreklilik temelinde değerlendirilen yapı yaklaşımları, söylemleri ile incelenmeye çalışılarak yaklaşımların tanımları yapılmıştır. Süreklilik ile kurdukları bağ çözülmeye çalışılmış, örnekler incelenmiştir. Dördüncü bölümde süreklilik kavramının Türkiye özelindeki yansıması dönemlere ayrılarak incelenmiş, yapı üretme yaklaşımlanndaki ilişki periyotlara bölünerek süreklilik temelinde değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde inceleme alanı olarak dokusundaki geleneksel izler ve kuralcı bir tasarım anlayışının imar planı ile zorunlu kılındığı için Bodrum seçilmiştir. Süreklilik, yerleşimin uzun süre küçük ölçekte kalışından ötürü Türkiye'deki yansımalara paralel olarak okunmadığı için bireysel yapı örnekleri okunmaya çalışılarak gözlemlenmiştir.II Sonuç bölümünde ise çalışmanın ana teması olan ve tezin kavramsal altyapısını etkileyen“süreklilik”kavramı, çalışmada edinilen bulgular ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which points out“a research about sustainability of the contemporary built environment in traditional settlements”, consists of five chapters. In the first chapter, the aim of the study is expressed by defining the problem. After that, the method of the study is defined and limitations are determined with the scope of this study. In the second part, the concept of“relationship between sustainability and architecture”is investigated, than built environment is examined on this concept. The periodical variations are tried to be determined in the line with consequence of the information..In addition to them, the concept of“traditional”which is one of the component of thesis is investigated. Than, the role of this concept is determined in thesis. In the third chapter, the building approaches that is evaluated on the base of the concept of environment and sustainability are defined by investigating their speech In fourth chapter, the reflection of the concept of sustainability in Turkey is investigated by dividing into periods. In addition to that, the relation on construction approaches is also divided into periods and evaluated on the base of sustainability. In the fifth chapter, Bodrum settlement is selected for the case study, because of its traditional pattern and definite implementation planning approach. The sustainability of the settlement is researched and observed in singular and individual samples for its unparalel characteristics compared to Turkey. In conclusion part of the study, the main concept of study“sustainability”which affects the conceptual infrastructure of thesis is evaluated with the acquired data on this study.