Music information retrieval
Müzik bilgi erişimi
  1. Tez No: 138857
  2. Yazar: SEDAT ÇAPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ALPKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
HI ÖZET Bu tez, monophonic midi dosyalarının dizinlenmesi ve sorgulanması üzerine bir sistem sunarak, müzik dosyalarından özellik çıkarma, müzik dizinleme ve sorgulama konularını içerir. Dinamik programlama algoritmasını baz alarak müzik sorgulaması için vasıflı dizin eşleme yöntemini kullanan, müzik için öznitelikli dizge eşleme (MÖDE) adım verdiğimiz yeni bir sorgulama tekniği tanıtılır. Sistem monofonik dizilerden frekans ve süre bilgilerini çıkarır. Hem monofonik hem polifonik midi dosyalan ile çalışabilir fakat bunun için polifonik midi dosyalan monofonik dizilere çevrilir. Bu bilgiler bir veritabanında saklanır. Sonra, kullanıcı sorgulama yapmak için ya metin tabanlı bir diziyi yada bir midi dosyasım girdi olarak sisteme gönderir. Gereksiz iki düzenleme işlemi kaldınldığı, merge ve split isminde iki yeni işlemci eklendiği için MVDE'nin kompleksitisi 0(ffj«)'dir. Sistem monofonik ve polifonik midi dosyalarından oluşan küçük bir veritabanında test edilmiştir. Sistem C++ kullanılarak geliştirilmiştir ve online dizinleme ve sorgulama yapmaya olanak sağlayan bir web arayüzüne sahiptir. Anahtar sözcükler : Müzik Bilişim Erişimi, Yaklaşık Dizge Eşleme, Dinamik Programlama, Öznitelikli Dizge Eşleme
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This thesis covers feature extraction from music files and music information indexing and retrieval subjects with a system for indexing and retrieval from a monophonic midi file database. It introduces a new method which we called Attributed String Matching for Music (ASM2) which is originated from dynamic programming algorithm and uses attributed string matching for music information retrieval. The system extracts pitch and duration information from monophonic sequences. It can work both monophonic and polyphonic midi files but polyphonic midi files are converted to monophonic sequences. This information is stored in a database. Then user gives either a text-based sequence or a midi file to retrieval from this database. The ASM2 has 0(mri) complexity since unnecessary edit operations are removed and two new operators, merge and split, are used. It was tested on a small database consists of both monophonic and polyphonic midi files. The system was developed using C++ and has a web interface to allow online indexing and retrieval. Keywords : Music Information Retrieval, Approximate String Matching, Dynamic Programming, Attributed String Matching