Automatic transcription of traditional Turkish Art Music recordings: a computational ethnomusicology approach
Geleneksel Türk Sanat Müziği kayitlarinin otomatik olarak notaya dökülmesi: bir hesaplamali etnomüzikoloji yaklaşimi
- Tez No: 320748
- Danışmanlar: PROF. DR. F. ACAR SAVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik, Electrical and Electronics Engineering, Music
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Müzik Bilgi Erişimi (MBE) müzik kayıtlarına dair erişim ve dağıtımda gerçekleşen devrimci değişimlerin sonucu ortaya çıkan yeni bir araştırma alanıdır. MBE araştırmaları şimdiden geniş bir uygulama alanını kapsamasına rağmen, yöntemleri temel olarak batı müziği için geliştirilmiştir. Batı müziği ve batı-dışı müzikler arasında ise müziğin en önemli boyutlarında temel farklılıklar olduğu için, batı-dışı müzikler için MBE yöntemleri geliştirmek oldukça güçtür. Diğer yandan etnomüzikoloji disiplini batı-dışı müzikler üzerine hesplamalı çalışmalar yapmak için önemli araçlar sunmaktadır. Bu anlamda bu tez yeni ortaya çıkan disiplinlerarası bir araştırma alanı olan hesaplamalı etnomüzikoloji çerçevesi içinde bu güçlüğün üstesinden gelmektedir. Sonuç olarak bu tezin ana katkısı literatürde ilk kez Geleneksel Türk Sanat Müziği (Türk müziği) için otomatik bir notaya dökme sistemi geliştirilmesidir. Bu sistemin geliştirilebilmesi için yine literatürde ilk kez çalışılmış olan çeşitli konular ele alınmıştır. Bu çalışma konuları da tezin diğer katkılarıdır. İlk olarak otomatik notaya dökme problemi etnomüzkoloji disiplininin perspektifinden tartışılmıştır. İkinci olarak bir otomatik makam tanıma sistemi geliştirilmiştir. Üçüncü olarak da Türk müziğinin dizi kuramı, makam tanımada kullanılıp kullanılamayacağını anlamak üzere dokuz makam için hesaplamalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, Orta-Doğu, Kuzey-Afrika ve Asya gibi çok geniş bir coğrafyanın müzikleri Türk müziği ile önemli benzerlikler göstermektedir. Çalışmamız bu batı-dışı müziklerin çalışılması için de varolan MBE yöntemlerine göre daha kullanışlı araçlar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Music Information Retrieval (MIR) is a recent research field, as an outcome of the revolutionary change in the distribution of, and access to the music recordings. Although MIR research already covers a wide range of applications, MIR methods are primarily developed for western music. Since the most important dimensions of music are fundamentally different in western and non-western musics, developing MIR methods for non-western musics is a challenging task. On the other hand, the discipline of ethnomusicology supplies some useful insights for the computational studies on non-western musics. Therefore, this thesis overcomes this challenging task within the framework of computational ethnomusicology, a new emerging interdisciplinary research domain. As a result, the main contribution of this study is the development of an automatic transcription system for traditional Turkish art music (Turkish music) for the first time in the literature. In order to develop such system for Turkish music, several subjects are also studied for the first time in the literature which constitute other contributions of the thesis: Automatic music transcription problem is considered from the perspective of ethnomusicology, an automatic makam recognition system is developed and the scale theory of Turkish music is evaluated computationally for nine makamlar in order to understand whether it can be used for makam detection. Furthermore, there is a wide geographical region such as Middle-East, North Africa and Asia sharing similarities with Turkish music. Therefore our study would also provide more relevant techniques and methods than the MIR literature for the study of these non-western musics.