Utilization of natural polyelectrolytes in wastewater treatment
Doğal polielektrolitlerin atıksu arıtımında kullanılması
- Tez No: 138856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ DÖLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Koagülasyon/flokülasyon/çökeltim, kimyasal oksidasyon redüksiyon, adsorpsiyon vb. kimyasal arıtma süreçleri senelerdir gerek su gerekse de atıksu arıtımı amacıyla verimli olarak kullanılmaktadır. Konvansiyonel biyolojik arıtma sistemleri ile kolaylıkla giderilemeyen kolloidâl maddeler, kalıcı organikler,1 fosfor gibi nütrientler, ağır metal, inorganik maddeler kimyasal yöntemler ile giderilebilir. Pek çok teknoloji arasında koagülasyon / flokülasyon / çökeltim (KFÇ) özel önem arz etmektedir. KFÇ süreçleri kullanılan kimyasallardan etkilenmektedir. Bu nedenle, kimyasalların (koagülant / flokülant) türü, verimi, dozlarına ilişkin yapılan araştırmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, nişasta ve kaolinin kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Deneysel çalışmalar Kemalpaşa bölgesinde kurulu oluklu mukavva üretimi yapan iki ayrı fabrikadan temin edilen atıksular ile gerçekleştirilmiştir. Her iki malzemenin verimi KFÇ, hava flotasyonu ve çökeltim seçenekleriyle belirlenmiştir. KFÇ sürecinde nişasta ve kaolin koagülant ve flokülant olarak kullanılmıştır. Deneyler süresince alum, kireç, demir klorür ve polielektrolit gibi tipik kimyasalların verimi de nişasta ve kaolin ile karşılaştırmak amacıyla değerlendirilmiştir. Her malzemeye ait optimum doz jar testi ile belirlenmiştir. Bu çalışmada nişasta ve kaolinin fiotasyon prosesine etkisi basit fiotasyon ekipmanı kullanılarak incelenmiştir. Optimum dozu belirlemede KOİ ölçümleri kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, çökeltimin arıtma verimine etkisi incelenmiştir. Son olarak, KFÇ ve çökeltim süreçleri beraberce kullanılmıştır. Ön çökeltim işleminin ardından atıksu örnekleri KFÇ sürecine tabi tutulmuştur. Arıtma verimi her kademe için ayrı ayrı ortaya konmuştur. Sonuç olarak, nişastanın koagülant olarak kullanıldığı koşullarda endüstriyel atıksu ile yapılan deneylerde yaklaşık 85-90% KOİ giderimi elde edilirken, evsel atıksular için %20 civarında giderim sağlanmıştır. Kaolinin koagülant olarakVI kullanılması halinde arıtma verimi evsel atıksu için %45'e yükselmiştir. Mukavva üretimi ve mürekkep ile baskı yapılması süreçlerinden kaynaklanan atıksular için ise 65-70% oramnda organik madde giderimi sağlanmıştır. Ayrıca, yüksek organik madde, katı madde içeren ve koyu renkli olan sadece mürekkep ile baskı yapılan işlemlerden kaynaklanan atıksuların kaolin ile işlem görmesi sonucunda %95 ve daha yukarısı verimler elde edilebilmiştir. Nişastanın alum, kireç ve demir klorür gibi standart koagülantlar ile birlikte flokülant olarak kullanılması halinde verimde artış sağlanmamıştır. Evsel atıksu ile yapılan deneylerde nişastanın flokülant olarak kullanılması durumunda %30-35 verim elde edilmesine karşın endüstriyel nitelikli atıksu için % 70-75 'e ulaşılmıştır. Ancak, kaolin flokülant olarak kullanıldığında evsel atıksu için yüksek giderim verimleri gerçekleşmiştir. En yüksek KOİ verimi demir klorür ve kaolinin beraber kullanıldığı koşullarda gerçekleşmiş olup %80 oranında verim elde edilmiştir. Mürekkep ile baskı yapılan işlemlerden kaynaklanan atıksular için nişasta ve kaolin flokülant olarak kullanıldığında da benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Alum ve nişasta veya alum ve kaolin ile yapılan deneylerde de çok iyi sonuçlar elde edilmiştir (>90%). Buna ek olarak, nişasta ve kaolinin demir klorür ile birlikte flokülant olarak kullanıldığı koşullarda % 95 KOİ giderimi sağlanmıştır. Sonuç olarak, nişasta ve kaoline dair elde edilen sonuçlar bu malzemelerin atıksu arıtımı amacıyla kullanımını desteklemektedir. Nişasta ve kaolin kolay temin etme, ekonomiklik, nötral pH koşulları vb. avantajlar sunması bakımından uygulamaları mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Chemical treatment processes such as coagulation/flocculation/sedimentation, chemical oxidation/reduction, adsorption, etc. have been used effectively over the years for both water and wastewater treatment purposes. Pollutants which are not easily removed by conventional biologic treatment systems such as colloidal matters, refractory organics, nutrient mainly phosphorus, heavy metals, inorganic matters can be eliminated by chemical treatment methods. Among the various techniques, coagulation/flocculation/sedimentation (CFS) deserves special importance. CFS process is affected from the chemicals used in the process. Therefore, researches on chemicals (coagulant/flocculant) have been continued concerning the type, performance, doses, etc. The aim of this study is to investigate the possible uses of two additives, i.e. starch and kaolin. Experimental studies have been performed by wastewater taken from corrugated box manufacturing factory that are located in Kemalpaşa region. The performances of two materials have been examined for CFS, Air Flotation and Sedimentation alternatives. In CFS process, starch and kaolin has been used as coagulant and flocculant. Throughout the experiments effectiveness of typical chemicals, i.e. alum, lime, ferric chloride and polyelectrolyte have been assessed to compare the common ones with starch and kaolin. The optimum doses of all materials have been determined via jar testing. The effect of starch and kaolin to flotation process has also investigated in this study by simple flotation equipment. COD (Chemical Oxygen Demand) measurements have been used for the decision of the optimum dose. In addition, the effect of sedimentation on treatment performance has been investigated. Finally, combination of sedimentation and CFS process has been studied in the thesis. Following to primary sedimentation, wastewater samplesIV have been subjected to CFS process. And, the treatment performance of each stage was determined separately. As a result, approximately 85-90% COD removal efficiency has been achieved by starch as coagulant for industrial wastewater while only 20% has obtained for domestic fraction. When the kaolin is introduced as coagulants, treatment performance has been increased to 45% for domestic wastewater. For the wastewater originated from corrugating and printing processes, 65-70% of organic material has been eliminated. In addition, for the wastewater generated from only printing process including high organic content, solid particles and color, kaolin has been shown excellent performance, i.e. >95%. Utilization of starch as flocculant together with typical coagulants such as alum, lime and FeCk, have not improved the efficiency. For domestic wastewater app. 30-35% of organic matter has been removed by starch whereas 70-75% efficiency has been obtained for industrial wastewater originated from corrugating and printing processes. However, when the kaolin is used as flocculant, higher removal efficiencies have been achieved for domestic wastewater. Maximum COD efficiency which is around 80% has obtained for FeCİ3+Kaolin alternatives. Similar results regarding to wastewater produced from printing process have been achieved when starch and kaolin is used as flocculant. For the alternatives of alum plus starch or alum plus kaolin, superior treatment performance (>90%) has been accomplished. In addition, when starch and kaolin is used as flocculant together with FeCb, 95% removal of COD has been achieved. Therefore, experimental results conducted for starch and kaolin encourage the use of these materials for wastewater treatment purpose. Starch and kaolin offers certain advantages such as availability (easy to obtain), cost, neutral pH conditions, etc. thus makes their uses reasonable.