Seferihisar Sığacık tarihi çevre araştırması
Seferihisar Sığacık historical environment research
  1. Tez No: 138858
  2. Yazar: ÖZLEM ATALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
IV ÖZET Seferihisar, Türkiye'nin batısında Ege Bölgesi'nde, İzmir iline bağlı ve yerleşimin güneybatısında yer alan ilçe merkezi kenttir. Kuzey ve doğudan îzmir, güney ve batıdan Ege Denizi ile sınırlıdır. Sığacık ise, İzmir ilinin Seferihisar ilçesine bağlı bir mahallesidir. Sığacık, Seferihisar'a 4 km, İzmir'e 46 km uzaklıktadır. Mahalle, Seferihisar Dilek Yarımadası 'nm kuzeyinde, Sığacık Koyu'nun kıyısında yer almaktadır. Sığacık yerleşimi, özellikle yakın yerleşme yeri çevresinde 12 İyon kent devletlerinden biri olan Teos kalıntılarına sahip olmakla önem kazanmıştır. Sığacık yerleşiminin tarihsel gelişimi incelendiğinde, Sığacık' la yaklaşık aynı topraklara sahip olan Teos'da, ilk yerleşmenin ne zaman başladığını gösterecek arkeolojik belgelerin yeterli olmadığı anlaşılır. Arkeolojik buluntular ile Teos tarihinin Hellenistik Döneme (MÖ 10. yüzyıl) kadar uzandığı bilinmektedir. Teos Roma Dönemine kadar önemli bir yerleşim olmuştur. Bununla birlikte Sığacık' in kuzey limanı olan Sığacık yerleşmesi Osmanlı İmparatorluğu döneminde de önemini sürdürmüştür. Teos'da bilimsel arkeolojik kazılara 1964 yılında başlanmış, 1986 yılına kadar sürdürülmüştür. Ören yerinde ayakta kalabilmiş az sayıda yapı bulunmaktadır. Sığacık kale yerleşimi Teos'un kuzeyindedir. Teos'a yaklaşık 1.5 km uzaklıktadır. Sığacık kale yerleşim dokusunu 16. ve 20.yy.dan kalma Sığacık Kalesi, geleneksel konutlar ve anıtsal yapılar oluşturmaktadır. Günümüze ulaşan Sığacık tarihi kale dokusunda, Sığacık Kalesi ve geleneksel konutlar ile bir cami, mescit, Türk hamamı ve çeşme yapısı vardır.Ülkemizde çok yönlü coğrafya ve zengin kültürel değerlerin sentezi, ortaya değişik mimari tarzlar ve yapılar çıkarmıştır. Bu çeşitlilik bölgesel etkiler sonucunda, yapılara yansıyarak malzeme ve yapım tekniklerinde farklılık meydana getirmiştir. Anadolu'nun her bölgesinde yaygın olarak gördüğümüz bu tarihsel değerlerin ve kültürel mirasın bir halkasını da Sığacık oluşturmaktadır. Günümüzde Sığacık, sahip olduğu farklı medeniyetlerden kalan ve kent kültürünün temelini oluşturan yapısal zenginliği ile dünyada az rastlanan bir yerleşim dokusuna sahiptir. Kendi küçük coğrafyası içinde farklı ve önemli kültürlerin ürünleri olan eserlerin içiçeliğinin dikkat çekici olması ve halen kent yaşamının bu içiçelikle sürdürülmesi önem taşımaktadır. Çok eski çağlardan beri, Sığacık'ı etkileyen çok sayıda, farklı kültürel etkinin oluşturduğu özgün mimari tarzın örneklerinin, zamana meydan okurcasına ayakta kaldığı görülmektedir. Tarihi anıtsal yapıların ve geleneksel olma özelliklerini koruyan eski konutların, korunması amacıyla bir takım çalışmalar yapılmış olsa da bu yapıların dış etkenler ve kullanıcılar tarafından günden güne büyük bir hızla yok edilmeye çalışıldığı gözlenmektedir. Tarihi dokunun, ikinci konut oluşumu yüzünden bozulduğu, koruma önlemlerinin yetersizliği ve değişkenliğinden, olumsuz yönde etkilendiği gözlenmektedir. Dokudaki tahribat göz önüne alınarak antik kent alanında bilimsel amaçlı kazıların başlaması, yapıların restore edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Seferihisar is the centrum of the district in the west of Turkey in the Aegean Region within the borders of İzmir City located in the southwest of the settlement. It is bordered by the district of İzmir in the north and east and Aegean Sea in the south and west. Sığacık is a vicinity of the Seferihisar district of İzmir province. İt is 4 km to Seferihisar and 46 km to İzmir. Sığacık is located on the north side of Seferihisar Dilek Peninsula, near the bay of Sığacık. Sığacık settlement is important, because it has the archeological ruins of Teos which was one of the Ionic city States. When the historical development of Sığacık is considered, it is understood that the archeological documents that indicate when the first settlement starts in Teos, are insufficient. But it is known that the history of Teos extends to Hellenistic Period (BC 10.) by the archeological foundings. Teos, was an important settlement at the Roman Period. Moreover the Sığacık settlement, which is Teos' s north habour, had continued to be important during the Ottoman Empire Period. Scientific archeological excavations started in 1964 and continued until 1986. In Teos ruins, only a small minority of building have remained intact Sığacık Castle settlement is at the North side of Teos. It is approximatally 1.5 km to Teos. Sığacık castle, traditional houses, monumental buildings, which remain from 16 th.and 20. th Centuries, constitude the settlement texture of Sığacık Castle vicinity. There is the Sığacık Castle and traditional houses with a mosque, a Turkishvıı bath, a chapel and a fountain building in this Sığacık historical castle texture which has reached this day. In our country, the synthesis many geographic formation and rich cultural values from the basis different architectural styles and buildings. As a result of local impressions, this variety reflected in the buildings and has made many differences in materials and construction technics. Sığacık has a part of these archeological and historical values and cultural inheritance which we can see in all regions of Anatolia. Nowadays, Sığacık has a settlement structure which can rarely be found in the world, with its constructural richness that constitutes the basis of the city culture remaining from its different and important cultures within its small geography, attracts attention and the city life still continues with such interconnection. From the beginning of very early ages, there are samples of original architectural styles coming from the several different cultural impressions which effected Sığacık. Today we can see them in spite of the bad conditions, as the monuments of cultural inheritance. However there is also the element of the destruction of the buildings by external effects and by the owners of the houses, inspite of some protective procedures. The responsibility of carrying off this cultural inheritance to the next generations, rests in all of us. It is observed that the historical structure is destroyed because of the second house formation, and insufficient and changeable protection measures. Taking in to effect of the destruction of historical structure, scientific excavations should be started and the buildings should be restored.