The design of methodology of rubble mounds and vertical breakwaters
Taş dolgu ve düşey yüzlü dalgakıranların dizayn metodu
  1. Tez No: 138862
  2. Yazar: MEHMET BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dalgakıranlar liman ve kıyı alanlarını, denizde oluşan dalga ve akıntılardan koruyan yapılardır. Bu, liman içinde dalgakıranın rüzgaraltı tararında durgun su sağlar ve gemi seferi tehlikelerini azaltır. Dalgakıranlar çoğunlukla ağır yapılardır ve kıyıdan uzağa tecrit edilebilir veya karaya bağlanabilir. Kıyıdan uzak veya karaya bağlanmış her iki dalgakıran tipi iskele olarak da kullanılabilir. Deniz dalgalan aşın güce sahiptir ve bu gücü kıracak bir yapmın inşaatı kolay değildir. Bu çalışmada başlıca iki dalgakıran çeşidi olan Taşdolgu ve Komposit Dalgakıranlar irdelenerek, düşey yüzlü duvarlara etkiyen dalga kuvvetlerini ve basınçlarını hesaplayan çeşitli metodlar gözden geçirilmiş ve kıyaslanmıştır. Tamamen farklı dizayn formülleri ve diğer dizayn ihtiyaçlan içeren bu metodlann kullanımı sonucu hesaplanmış basınçlar, laboratuvar sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Karşılaştırma, dizayn nitelikleri ile beraber, metodlar tarafından bulunan normalize edilmiş basmca dayanarak yapılmıştır. Hesaplanan basınç değerleri dikkate alındığında, kullanılan metodlann farklı karakteristik özellikler taşıdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breakwaters protect the harbor and shore areas from the waves and currents generated at sea. This provides for calm water on the leeward side of the breakwater within the harbor and reduces navigation hazards. In addition, breakwaters can be used to mitigate the migration of sediments into the harbor. Breakwaters are most commonly gravity structures and they can be isolated offshore or connected to land. Both the offshore and land-connected breakwaters are sometimes used as docks. Sea waves have enormous power and the construction of a structure to break such power is not easy. Two main types of breakwaters; rubble mound and composite breakwaters have been studied. Several methods which calculate the wave forces and pressures act on a vertical wall have been examined and compared. The methods implement totally different design formulae and other design requirements. The pressures which are calculated by using these methods have been compared with the laboratory results. The comparison is done in terms of normalized pressure predicted by the methods as well as the design quantities. The methods show different characteristics as far as their predictions are considered.