A Study on problem based learning in geotechnical engineering
Geoteknik mühendisliğinde probleme dayalı öğrenim üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 138863
  2. Yazar: SELMAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ill ÖZET Mühendislik eğitiminde, gerçek yaşamın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış mühendis yetiştirmeyi engelleyen bir çok zorluk vardır. Bu yüzden, bu çalışmada, geoteknik mühendisliği öğretim-öğrenme sürecinde karşılaşılan güçlükler ve mühendislik muhakemesinin önemi ele alınmıştır. Bununla birlikte, geoteknik mühendisliği eğitiminde gözlenen aksaklıklar ve mevcut eğitimi iyileştirme yöntemleri ile bu yöndeki çalışmalar ele alınmıştır. Birlikte, projeye ve probleme dayalı öğrenim sistemleri olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır. Uygulamaların irdelenmesi, klasik lisans eğitim sistemleri ile karşılaştırmalı yapılmıştır. Modern eğitim sistemlerinden biri olan probleme dayalı öğrenim son birkaç yıldır DEÜ' nin çeşitli bölümlerinde başarıyla uygulanmaktadır. Bu bölümlerden biri olan İstatistik Bölümü uygulama sürecinde gözlemlenerek, probleme dayalı Öğrerıimin faydalan ve uygulamasındaki zorluklan belirlenmiştir. Son olarak, yukandaki çalışmalar göz önünde bulundurularak, geoteknik anabilim dalı derslerinde kullanılacak, PDÖ'i inşaat mühendisliği öğrencileri ve1 öğretim elemanlarına tanıtacak bir modül hazırlandı. îzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi 'nde meydana gelen çökme problemi bu modülün temelini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT There are many challenges in engineering education, which may prevent to raise the engineer as equipped with the knowledge and the skills needed in real life. Hence, in this study, the challenges encountered during the teaching-learning process of geotechnical engineering, the importance of engineering judgment and methods to overcome these challenges have been discussed. Observed deficiencies in geotechnical engineering education and the improvement methods of current educational system have been taken up with the light of the studies in this aspect. Cooperative, project and problem based learning systems have been discussed with their positive and negative sides. The scrutinizing of applications has been performed comparting them with classical undergraduate educational systems at the same time. As one of the modern educational systems, problem based learning has been implemented in various departments of DEU for several years. Department of Statistics which is one of these departments had been observed during the implementation process, and the benefits of problem based learning and the difficulties during implementation have been determined. In conclusion, regarding to above studies, a module study which will be implemented in geotechnical courses has been made to introduce the concepts of PBL to civil engineering students and staff. The subsidence problem occurred in Izmir Atatürk Organized Industrial Zone (IAOIZ) has constituted the foundation of this module study.