Üst gelir grubuna yönelik konut ve konut çevresi yaşam kriterleri üzerine bir araştırma
Research of residence for high income groups of people and its existing environment criterion
- Tez No: 138864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
II ÖZET Konut, içinde yaşayan insanın veya ailenin, psikolojik, düşünsel, biyolojik, sosyal ve ekonomik yaşamını, eylemlerini yapabildikleri fiziksel bir çevredir. Bu çalışmada, konut kavramı, konut sorunu, konut alanlarının gelişimi konulan ele alınıp, bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu araştırmanın bir bölümünü oluşturan anket çalışması ile, izmir'deki üst gelir grubunun kullanıcı profili saptanmış olup, bu gelir seviyesine sahip kişilerin konut olgusuna, konut çevrelerine, yaşanabilir çevre kriterlerine ve konuttan beklentilerine yönelik veriler elde edilmiş ve üst gelir grubundaki konu ile ilgili beklentiler ve yaklaşımlar belirlenmeye çalışılmışta. Konu ile ilgili uygulamaya yönelik verilerin elde edilmesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka İlçesi, Narlıdere İlçesi ve Bornova İlçesi İmar ve Planlama Bölümleri, TMMOB İzmir Şubesi ile görüşülerek bilgi alışverişinde bulunulmuş; çalışmalar ve değerlendirmeler teknik kişilerin gözetiminde oluşturulmuştur. Tezin kapsamında, çalışmanın amacı, yöntemi ve içeriği anlatılmış, çalışmanın temelini oluşturan konut kavramının tanımı yapılmış, konut tipolojisinin tarihsel gelişimi açıklanmış ve konutlar ile insan mekan ilişkisinin detaylı olarak anlatılmış, İzmir'de kentsel gelişim bölgeleri tammlanmış ve İzmir Büyükşehir örneğinde bulunan toplu konut yerleşim bölgelerinden Mavişehir Konutları, Bornova Profesörler Sitesi ve İnciraltı Sahilevleri konutları detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde üst gelir gruplarına yönelik toplu konut alanlarının oluşumunu belirleyen kullanıcı profilinin ortaya çıkarılmasına yönelik olarak hazırlanan anket çalışması hakkında bilgi verilmiş ve elde edilen veriler hakkındaki yorumlar ve konu ile ilgili çözüm önerileri sonuç bölümü olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The house can be described as a space in which psychological, mental, and physical activities of the human beings take place. The scope of this study tries to explain the housing concept, development of the housing area and the housing problem. The study also aims to find some appropriate solutions for the problems which are stated throughout whole thesis study. The questionnaire section of the study aims to determine the user profile of the high level income group in İzmir city, and their point of view to the housing concept, housing areas and environmental criteria for housing. All the evaluation process of the thesis is developed under the control of the specialists, and all the related data were collected at the end of the research process in the planning department of the Izmir, Bornova, Karşıyaka and Narhdere municipality. In this thesis, the purpose of the study, method and content is expressed and“housing”which is the basic concept of the study is defined, the historical evolution of housing typology is described, the relationship of men and dwelling is explained in detail, the developing urban zones of Izmir city is determined and the Mavişehir, Bornova Profosorler sitesi and İnciraltı Sahilevleri housing which are the important housing areas in İzmir municipality are analyzed in detail. In the final part of the study, information is given about a questionnaire which is directed to a high level income group whose choices determine the evolution of the housing areas and the final results and interpretations of the findings are presented in the conclusion.