GLİ'de kullanılan tamburlu kesici-yükleyicinin yükleme performansının etüdü
Investigation of loading performance of drum shearer in GLI
  1. Tez No: 138865
  2. Yazar: ORHAN DENİZ BARBOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇELİK TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
rv ÖZET Tamburlu kesici yükleyici makinalar tam mekanize uzunayak üretim madenciliğinin ana bileşenlerinden biridir. Bu makinalardan yapması istenen sadece kömürün kesilmesi olmayıp aynı zamanda onun yüklenmesidir. Aksi halde yapılan mekanizasyonda tam anlamıyla bir basan sağlanamaz. Sözkonusu olan yükleme işlevinin, yardımcı yükleme aletlerinden çok bizzat kesimi de yapan tambur veya tamburlar tarafından yapılması beklenir. Yükleme işlevi ve yükleme performansının birçok parametreyle ilişkili olduğu daha önceden yapılmış olan çalışmalarla saptanmıştır. Bu parametrelerin bir kısmı makina ve tamburun dizaymyla bir kısmı ise makinanın kullanım koşullan ve çalışma yerinin şartlanyla ilgilidir. Yurt dışında yapılmış olan bazı çalışmalarda, yükleme performansının, tambur ve kesici makinanın dizayn ve çalışma parametrelerinden nasıl etkilendikleri açıkça ortaya konulmuştur. Burada unutulmaması gereken nokta bu etkileşimin her ocak için ayn karakteristik özellikler göstermesidir. Çünkü her ocağın, çalışma eğimi, kesilen ve yüklenilen malzemenin özellikleri vb. kendine has şartlan vardır. Bu tezin konusu olan çift tamburlu kesici yükleyici, GLİ Müessesesi Ömerler Mekanizasyon Projesi kapsamında yeraltı ocağında çalışmaktadır. Makinanın tamburlan üç spiralli olup çapı 1,8 m ve damara gömülme derinliği ise 600 mm'dir. Bu tamburun dizaynının yükleme açısından uygulamada kullanılan değerlerin kapsamı içerisinde olduğu görülmektedir. Bu tezin amacı GLİ Müessesinde kullanılan tamburlu kesicinin yükleme performansım etüd etmektir. Bu etüdün yapılabilmesi için üretimin yapıldığı yerden ölçümler alınmıştır. Tamburlu kesicinin kesme işlemini tamamlamasından sonra arm ve konveyör arasında tabanda kalan yani yüklenemeyen kömürün kesit alanları belirlenmiş, bu alanlar yardımıyla yükleme performansı hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Drum shearers are one of the major components of fully mechanized longwall mining. These machines are desired not only to cat coal but also to load it Otherwise it can not be succeeded in mechanization exactly. The function of loading which is being discussed wanted to be done by drum or drums which cut the coal in person, much more than it is wanted to be done by auxiliary loading tools. It was established that loading function and loading performance were related with many parameters by the previous studies. A part of these parameters are related with the design of machine and drum and another part is related with the use of machine conditions and work place conditions. In some of the studies which were done in other countries, it has been clearly suggested how the loading performance was affected by the design and working parameters of the drum and cutting machine. The point which shouldn't be forgotten is, this interaction shows different chararacteristic features for each mine. Because every mine has its own conditions like working slope, the features of the cut and loaded material etc. The double ended drum shearer which is being subjected to this thesis works in the underground mine in extent of GLI Establishment Ömerler Mechanization Project. The machine's drums have 3 spirals with a 1,8 m diameter and it cuts a 600 mm depth of seam. It has been seen that, this drum's design is in extent of values of the ones which are used in applications when loading is considered. The aim of this thesis is to research the loading performance of the drum shearer which is used in GLI Establishment. In order to do this research measurements were done in places where the coal produced. After completing the cutting process of drum shearer, the coal remained on the floor between wall and conveyor in other words the unloaded coal's cross section areas were determined and loading performance calculations were made by the help of these areas.