Effects of holes on the dynamic stability of radially tapered rotating discs
Deliklerin değişken kalınlıklı dönen disklerin dinamik kararlılığına etkileri
  1. Tez No: 138901
  2. Yazar: AYSUN BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, değişken kalınlığa sahip üzeri delikli disklerin disk düzleminde etkiyen statik, dinamik kuvvetler ve dönme etkisi altındaki serbest titreşimleri, statik ve dinamik stabiliteleri incelenmiştir. İncelemede disk, Mindlin plak teorisine göre geliştirilen sektörel halka plak şeklindeki sonlu elemanlarla modellenmiştir. Diskin kalınlık değişimi h=hi (ri/r)b şeklindeki fonksiyonla gösterilmiştir. İncelenen titreşim hareketlerinin dairesel simetri özelliğinden dolayı, dalga yaydım tekniği kullanılarak tüm diski temsil eden karakteristik matrislerinin boyutlarının büyümesi engellenmiştir. Enerji ifadelerine Lagrange ifadesinin uygulanması ile dinamik hareket denklemi bulunarak, problem özdeğer problemine indirgenmiştir. Özdeğer problemlerinin çözülmesi ile serbest titreşimler için doğal frekanslar, statik stabilite için kritik yükler ve dinamik stabilite için kararsızlık bölgeleri hesaplanmıştır. Kararsızlık bölgelerinin belirlenmesinde Bolotin'in yaklaşımı kullanılmıştır. Geliştirilen çözüm yönteminin hassasiyetini ve yazılan bilgisayar programının doğruluğunu kontrol etmek amacı ile elde edilen sonuçlar ile diğer araştırmacıların sonuçlan ve ANS YS sonuçlan karşılaştınlmış ve iyi bir uyum elde edilmiştir. Yapılan bu çalışma ile delik boyutunun, çevresel ve radyal doğrultulardaki delik sayısının, delik yerinin, diskin kalınlık değişiminin ve dönü hızının, diskin doğal frekansına, kritik burkulma yüküne ve dinamik kararsızlık bölgelerine etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, free vibration, the static and dynamic stability analyses of discs having variable thickness with different circular holes under static, dynamic radial forces and rotational effect are carried out. The disc is modelled by using annular sector finite elements based on Mindlin Plate Theory. The variation of disc thickness is assumed to be represented by the function of h=hi (ri/r)b. By making use of the cyclic symmetry in conjunction with the wave propagation technique, the characteristic matrices of the whole disc are reduced to small dimensions. Applying Lagrange's principles to the energy expressions, the equation of dynamic equilibrium of the system is obtained. Therefore, the problem is reduced to an eigenvalue problem. By solving the eigenvalue problem, natural frequencies, critical buckling loads and instability regions are found for the free vibration, static and dynamic stability, respectively. Bolotin's approach is used to determine the instability regions. To verify the accuracy of the model developed and to check the computer programme, the present results are compared with the results of other investigators and ANSYS. The comparisons made between the present results and the results of other investigators and ANSYS show good agreement. The effect of hole size, number of holes along the circumferential and radial directions, hole location, thickness variations and rotational speeds on the natural frequencies, critical buckling loads and instability regions of discs are investigated.