GIS based urban policy development
Coğrafi bilgi sistemi tabanlı kentsel politika geliştirme
  1. Tez No: 138910
  2. Yazar: ÖMÜR SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışma temel olarak mekansal olgulari ve mekansal problemlerin çözümüne yönelik politikalar geliştirmek için kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemlerinde mekanın temsilinin önemini araştırmaktadır. Hiç şüphesizki temsil yalnızca bir olguyu gösteren bir teknik süreç değildir, başlıca hedefi gerçek dünyadaki nesneleri modellemektir. Farklı temsil biçimleri söz konusudur ve yeni veri modelleri mekansal-zamansal dinamiklerini kavramsallaştırmak için sürekli olarak geliştirilmektedir. Zaman ve mekan fiziksel olgunun aynştuılamaz parçalandır ve bu nedenle cok dikkatli bir biçimde değerlendirilmeleri gerekmektedir. Evrensel bir temsil teorisi söz konusu değildir. Gerçekte, mekan ve o mekanın içerisindeki objelerin nasıl temsil edildiği ülkeden ülkeye değişmektedir çünkü temsil olgusu kültürel, politik ve geleneklerle doğrudan ilişki içinde olan bilgi sistemine dayalıdır. Diğer bir deyişle, kültürel, ekonomik ve politik faktörler temsilin doğasını belirlemektedirler. Bu nedenle Coğrafi Bilgi Sistemleri yerel veya küresel boyutlarda politik sistemin önde gelen ilgi konusudur. Çok sayıda örnekte gelişmiş ülkeler küresel ekonominin bir parçası olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri teknolojisini az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere transfer etmişlerdir. Coğrafi Bilgi Sistemleri transferinin başarısı veya başarısızlığı bu teknolojinin yapısının esnekliğine bağlıdır çünkü az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kendi özgün gereksinimlerini karşılayacak biçimde bu teknolojiyi geliştirmek ve değiştirmek durumundadırlar. Coğrafi Bilgi Sistemlerinin karmaşık doğası, uygulama aşamasının sorgulayıcı bir biçimde analizini gerektirir. Coğrafi Bilgi Sistemleri ancak bu şekilde küresel boyutta daha dengeli politikalar oluşturulmasına olanak tanıyabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study primarily investigates the importance of representation of space in Geographic Information Systems which is used to examine spatial phenomena and develop policies in solving spatial problems. Of course, representation is not just a technical process to display phenomenon, its ultimate goal modeling objects in real world. There are different approaches to representation and new data models are continuously being developed to handle spatio-temporal dynamic characteristics of space in time. Time and space are inseparable components of spatial phenomena and therefore should be evaluated very carefully. There is no universal representation theory. In fact, how space and objects within that space are represented differs from one country to another since representation is based on the database structure which is directly related with the cultural, political settings and traditions as well. In other words, cultural, economic and political factors are shaping the nature of representation. Because of this reason, GIS is also one of the major interests of political agenda at both local and global levels. In many cases, developed countries transfer GIS technology to less developed and developing countries as a part of global economy. The failure or success of GIS technology transfer depends on flexibility of structure of that technology because less developed and developing countries have to develop and modify it in order to meet their unique needs. The complex nature of GIS technology requires that its implementation has to be critically examined. Only by this way, GIS technology could be able to lead to a more balanced policies at the global level.