Disk planlama için karınca koloni algoritmasına dayalı yeni bir metot
A New method for disk scheduling based ant colony optimization algorithm
  1. Tez No: 138911
  2. Yazar: SELÇUK ÖKDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ KARABOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ill DİSK PLANLAMA İÇİN KARINCA KOLONİ ALGORİTMASINA DAYALI YENİ BİR METOD ÖZET Disk hızına nazaran işlemci hızı ve hafıza kapasitesinin kat kat hızlı gelişim içerisinde olmasından dolayı disk planlama problemi teorik ilgi ve pratik öneme sahip olmuştur. Disk hızlandırma teknolojisindeki yavaş ilerleme nedeniyle daha etkin bir şekilde disk kullanımı metotlarına gerek duyulmaktadır. Disk ve hafıza kapasitesi gelişimi disk hızı gelişiminden çok daha üst seviyede olmasına rağmen, daha verimli bir şekilde disk kullanımını sağlayan algoritmaların geliştirilmesi için az sayıda çalışma yapılmıştır. Tez çalışmasında, disk planlama problemi için karınca koloni algoritması üzerine kurulu yeni bir yaklaşım önerilmiştir ve bu yaklaşımın performansı değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Disk Planlama, Karınca Koloni Optimizasyonu
Özet (Çeviri)
IV A NEW METHOD FOR DISK SCHEDULING BASED ANT COLONY OPTIMIZATION ALGORITHM ABSTRACT Disk scheduling problem has theoretical interest and practical importance in the case that processor speed and memory capacity have been increasing several times faster than disk speed. More efficient disk usage methods have been needed because of the slow evolution in disk speed technology. Although disk and memory capacity increment is much higher versus disk speed improvement, little studies have been made to develop disk usage algorithms in more efficient manner. In this work, a new approach based on ant colony algorithm is proposed for disk scheduling problem and its performance is evaluated. Key Words : Disk Scheduling, Ant Colony Optimization