Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Birimi web-tabanlı yazılım otomasyonu
Erciyes University Scientific Research Center web-based program
- Tez No: 138912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Anahtar Kelimeler: .NET Platformu, ADO.NET, ASP.NET, Delphi 6.0, .NET Framework, ASP.NET, ADO.NET, Delphi 6.0
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ill ERCİYES ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR BİRİMİ WEB-TABANLI OTOMASYON YAZILIMI ÖZET Bu çalışmada,.Net ortamı ve nesne tabanlı programlama teknikleri kullanılarak Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Biriminde, daha hızlı ve verimli bir iş ortamı oluşturulması, ilgili komisyonlar tarafından kabul edilen projelerin evrak takibi ve sorgulama işlemlerinin hızlı, verimli ve doğru yapılması amaçlanmıştır. Çalışma Erciyes Üniversitesi altyapısı ve lisans gibi sorunlar göz önünde bulundurularak MS SQL Server 2000 veritabanı kullanılmıştır. Projenin uygulama programı Delphi 6.0 ile yazılmıştır. İnternet arayüzü Visual Studio.NET, C# ve ASP.NET teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması sonucunda Bilimsel Araştırmalar Birimi tarafından desteklenmiş ve desteklenen projelerin, bütçesinin, alınmış ve alınacak olan sarf ve demirbaş malzemelerinin, gelişme raporlarının, yardımcı araştırmacıların takibi yapıları tasarlanmış ve uygulamaya geçilmiştir. Çalışmanın internet arayüzü sayesinde ilgili kişiler devam eden ve bitmiş olan projeler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabileceklerdir. Bu proje şu anda Erciyes Üniversitesi, Bilimsel Araştırmalar Biriminde kullanılmaktadır. Bölüm 1' de veritabanı ve otomasyon hakkında genel bilgiler ve tezin amacı verilmiştir. Bölüm 2' de.NET teknolojileri tanıtılmış, Visual Studio.NET, C#, Asp.NET teknolojilerin diğer benzer teknolojilere olan üstünlükleri belirtilmiştir. Günümüz projelerinde, ve Bilimsel Araştırmalar Birimi yazılımında neden.NET yazılım geliştirme araçlarının kullanıldığı diğerlerinden üstünlükleri belirtilerek açıklanmıştır. Bölüm 3 'de Bilimsel Araştırmalar Birimi projesinin sistem analizi sunulmuştur. Bölüm 4'de yapılan otomasyon projesinin sistem analizi sunulmuştur. Projede yer alan modüller açıklanmıştır. Son bölümde ise yapılan tez çalışmasının değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ERCIYES UNIVERSITY WEB-BASED SCIENTIFIC RESEARCH CENTER PROGRAM ABSTRACT We aim to make more quick and effective work environment in Erciyes University, Scientific Research Center by using.NET Technologies and Object Oriented Programming techniques. Project's applications that accepted by related sub commissions can be followed and controlled by this program. MS SQL Server 2000 database was used in this project because of its functionality and licence problem. Because a licenced MS SQL Server 2000 database is used in Erciyes University. The Application program was written by using Delhi 6.0. Web Program is designed by Visual Studio.NET, C# and ASP.NET Technologies. By this thesis, the details of project (supported by Scientific Research Center) like budgets data forms, devolopment reports data forms, materials needed for projects data forms, projects assistans data forms were designed, and the program was tried by entering real data. By web application program, all people can search detailed information about continued and finished projects by internet. This project, is already used in Scientific Research Center. In Chapter 1, general information about thesis and summary of thesis were given. In Chapter 2, General information about.NET technologies of Microsoft were explained. What is.NET Framework, What is C#, What is ASP.NET and What is ADO.NET, the advantages of usage of these technologies, the differences between similar software were summarized. The necessities of Internet Based Scientific Research Center Program were explained in Chapter 3. In Chapter 4, the program is explained in details. In the last chapter, the evaluation of this thesis is done.