Elektronik erişimli hastane otomasyon programı
Electronic accessed hospital automation programming
- Tez No: 138913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT DALDABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilgisayar teknolojisi sayesinde insanlar, bu teknolojiyi her alanda kullanmaya başlamıştır. Bilgisayar programcılığı da birçok farklı alanda olduğu gibi, insan sağlığı konusunda da büyük bir ilerleme kaydetmiştir. İnternet'in de insanlar arasında hızla kullanılmaya başlaması sayesinde; bu teknolojiyi kullananlar evlerinden, ofislerinden, seyehat esnasında veya tatillerinde tüm ihtiyaçlarını birkaç tuşa basarak çok hızlı bir şekilde karşılayabilmektedirler. Bilgisayar dünyasındaki bu gelişmeler, bir hastanede kullanılan dokümanların, tüm hastaneler ve kurumlar tarafından ulaşılabilir olmasına yardımcı olmuştur. Dokümantasyon için gerekli evrak sarfiyatını minimuma indirmiş, hasta verilerinin direkt olarak sayısallaştırılmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, bir hastanede kullanılabilecek hasta dokümantasyonu gerçekleştiren, internet sayesinde hastane içi ve hastaneler arası iletişimi sağlayan, doktor randevularını takip edebilen, bölgesel ve ülke düzeyinde hasta profillerini analiz edebilen, bir bilgisayar programı gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu program rapor alabilme ve yazıcıdan çıktı alabilme kabiliyetine de sahiptir. Anahtar Sözcükler : Hastane, otomasyon, istatistik
Özet (Çeviri)
Thanks to the computer technology, the most necessary and important part of the present day, human beings have been starting to use this technology in almost all fields. As in many different areas, computer programming has also been getting great developments in the field of human health. Due to the fact that internet has widely been used among people, those who use the technology from their houses, offices or during their journeys and holidays, serve their needs by pushing a few keys. These developments in the computer world have ensured the documents used in hospitals reachable by hospitals and institutions. Moreover they have minimized the necessary expenses of documents for documentation and have directly changed data of a patient to digital form. In this study, a computer program "certifiying the patient documentation to be used, providing communication with in a hospital and among hospitals via internet, analysing the profiles of a patient in regional or national levels is tried to be covered. Additionaly, this program has the capability of taking print and report. Keywords : Hospital, automation, istatistics