Alternatif taşıt tahrik tipleri ve otomatik şanzımanla birlikte kullanımı
Alternative propulsion types at the vehicles and use with automatical transmission
- Tez No: 138920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAN KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
11 ALTERNATİF TAŞIT TAHRİK TİPLERİNİN İNCELENMESİ VE OTOMATİK ŞANZIMANLA BİRLİKTE KULLANIMI ÖZET Dünyada petrol rezervleri sınırlı olup, içten yanmalı motorlardan çıkan yanmış gazlar atmosferde kirlilik oluşturmaktadır.Dünyada özellikle büyük şehirlerde egzoz gazları çevre kirliliği konusunda ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Bu gaz tabakası dünyanın ortalama sıcaklığım yükseltmekte ve küresel ısınma sonucu sera etkisi oluşturmaktadır. Bilim adamları bu ısıl akımların fosil yakıtların yanması sonucu oluşan karbondioksitten kaynaklandığım bilmektedir. Alternatif tahrik tipleri ve Alternatif yakıt sistemleri alanındaki araştırmalar bu sebeplerden önem kazanmıştır. Emisyon standartlarındaki son düzenlemeler, otomotiv endüstrisini araç tasarımında yeni teknolojik gelişmelere mecbur bırakmıştır. 2004 yılından sonra Avrupa'da taşıtlar Alternatif tahrik tipli veya alternatif yakıt sistemli üretilebilecektir. Bu tezde alternatif tahrik tipleri ve otomatik şanzımanla birlikte kullanımı incelenmiştir. Alternatif tahrik tipleri; Elektrik enerjisi, Gaz türbinleri, hibrid sistemler ve yakıt pilleridir. Elektrikli taşıtlar bazı çekici özellikler sunmaktadır. Sessiz ve temiz çalışma, zehirli gazların olmaması, rahat ve güvenli işletme bunlardan bazılarıdır. Elektrikli araçlar trafikteki kirlenmeyi engellemek için gereklidir. Bununla birlikte Elektrikli taşıtlar şimdiye kadar yaygın olarak kullanılmamıştır çünkü, her şarj için performanstan, ivmelenme ve maksimum hız değerleri pratik kullanımda yeterince yüksek değildir. Bugün, elektrikli taşıtların batarya gücüne bağlı menzilinde de engeller vardır. En önemli dezavantajları menzillerinin kısa olmasıdır. Gelecekteki dikkat çekici ve ümit verici otomobil tahrik fikirlerinden birisi de gaz türbinleridir. Gaz türbininin avantajları; yüksek yakıt ekonomisine bağlı düşük egzoz gazlan, çok çeşitli yakıt yakabilme, soğuk havalarda ısıtmaya gerek olmadan çalışabilme, ayn bir soğutucuya ihtiyaç olmamasıdır. Gaz türbinlerinin çözümü zor olanIll dezavantaj lan da vardır. Özellikle taşıtlar için küçük boyutta üretilmesi bunlardan birisidir. Hibrid taşıt sistemleri paralel ve seri olarak ikiye ayrılır. Bu sistemler elektrik motoru ve içten yanmalı motor veya gaz türbinine sahiptir. Bununla birlikte seri sistemde jeneratör bulunmaktadır. Seri sistemde içten yanmalı motordan alınan mekanik enerji, jeneratör tarafından elektrik enerjisine, elektrik enerjisi de, elektrik motoru tarafından tekrar mekanik enerjiye dönüştürülür. Paralel sistemde jeneratöre gerek yoktur çünkü elektrik motoru aynı görevi yaparak bataryaları şarj eder. Paralel sistem, seri sisteme göre bir çok avantaja sahiptir. Hibrid sistem çeşitlerinden birisi yolcu taşıtına göre tasarlanarak tatbik edilmiştir. Birleşik konfigürasyonlarda geleneksel taşıtlara uygun menzil değeri, düşük egzoz emisyonu, sessiz çalışma ile kusursuz elektrikli taşıt oluşturulmuştur. Hibrid sistemli taşıtların elektrikli taşıtlardan daha esnek ve içten yanmalı motorlar gibi çok yönlü olduğu ispatlanmıştır. Gaz türbini ve hibrid sistem otomatik şanzımanla birlikte kullanımında yüksek performans ve uyumlu çalışma sağlanmaktadır. Yakıt Hücreleri ise kimyasal enerji depolayan pillerdir, yakıt pilleri olarak ta bilinirler. Bu enerji hidrojen ve oksijenin kimyasal reaksiyonlarından elde edilir. Yakıt hücreleri elektrikli ve hibrid taşıtlarda da kulllanılabilmektedir.Bu sistem Amerika' h bilim adamları tarafından araştınlmaktadır. Bu çalışma taşıtların tarihi gelişimini de içermektedir. Anahtar Kelimeler : Tahrik tipleri, Hibrid Sistem, Otomatik Şanzıman, Gaz Türbini.
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF ALTERNATIVE PROPULSION TYPES AT THE VEHICLES AND USE WITH AUTOMATIC TRANSMISSION ABSTRACT Petrol resources of the world are limited and combustion products of the internal combustion engines pollutes the atmosphere heavily. Especially in the big cities in the world, this layer of gases are increase average temperature of the earth and this global warming process is caused the greenhouse effect. The scientists believe that the warming trends are caused by increased emission of carbon dioxide from burning fossil fuels. The Environmental pollution caused by exhaust gases of vehicles have become serious. Alternative propulsion types and Alternative fuel systems have become important research area for these reasons. Recent projected emission standards are forcing the automotive industry to develop adopt new technologies for vehicle design. The vehicles can be produced with alternative propulsion types and alternative fuel systems after 2004 in Europe. Alternative propulsion types at the vehicles and use with automatic transmission have been explained in this study. Alternative propulsion types are electrical energy, gas turbines, hybrid drive systems and fuel batteries (cells). Electric vehicles offer some distinct features which make them attractive in their own right. Quiet and clean operation, absence of noxious and toxic gases, ease and reliability are the advantage of electric vehicles. These vehicles are necessary to decrease traffic pollution but electric vehicles so far have not been widely used because, performance aspects such as range per charge, acceleration and maximum velocity are not high enough for practical use. The limited operating range of the battery powered electric vehicles are severe handicap today. The shortness of the range is the main disadvantage of electric vehicles. The advantages of gas turbines are high fuel economy potential for low exhaust and noise emissions, ability to burn a wide range of fuels, easy start up in cold weather withno warm up required, the potential of higher thermal efficiency and no external cooling systems requirement. The problems which have plagued the gas turbine are becoming increasingly difficult, especially in the small engine sizes required for automobile. The gas turbine can be regarded as the one of the most promising power plants for automotive use in the future. Hybrid drive systems are divided into two as a series hybrid drive system and parallel hybrid drive system. Each system has electric engine and combustion engine or turbine. However, series system has generator. In the series hybrid drive system, the mechanical energy by the generator and this is converted again into mechanical energy in the electric motor. A generator is not required in the parallel hybrid drive system because the electric engine can also function as a generator to recharge the battery. This system offers several advantages over the series hybrid drive system. A variety of hybrid drive concept has been designed and feasted for application to passenger cars. The various configurations attempt to combine the good range overall performance of conventional vehicle drive systems with the low noise and exhaust emissions of purely electric drives. Because of the advantages offered by hybrid systems vehicles so equipped have proven to be for more flexible than electric vehicles, and just as versatile as vehicles with an internal combustion engine. Gas turbine and hybrid drive system use with automatic transmission when the system has perfect performance and accord worked. The fuel cells are the chemical batteries which can store chemical energy. This energy to gets from chemical reactions of hydrogen and oxygen. The fuel cell can use at the electric and hybrid vehicles too. This system was researched by American scientists. This study includes to explain about history of automobiles. Key words : Propulsion types, Hybrid drive system, Gas Turbine, Automatic Transmission.