Konjuge doymamış karbonil bileşiklerine organometal bileşiklerinin katılma mekanizmasının kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum chemical investigation of mechanism for addition of organometallic compounds to the conjugate unsaturated carbonyl compounds
- Tez No: 138932
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SARIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Anahtar Kelimeler: [3-Doymamış Karbonil Bileşiği, Organometalik Bileşik, Nükleofilik Katılma, Semiempirik PM3, Moleküler Orbital
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ill KONJUGE DOYMAMIŞ KARBONİL BİLEŞİKLERİNE ORGANOMETAL BİLEŞİKLERİNİN KATILMA MEKANİZMASININ KUANTUM KİMYASAL İNCELENMESİ ÖZET Acrolein (Propenal) doymamış karbonil bileşiğine nükleofilik yapıdaki Grignard reaktifînin ve Organolityum bileşiğinin Michael tipi atağı, 1,4 konjuge katılması sonucu magnezyum ve lityum tuzu yapısındaki ara ürünler, daha sonra su katılmasıyla doymamış primer alkol oluşur. Buradan bu yapının tautomeri olan bütana!' a geçilir. Yanısıra Acrolein (Propenal) bileşiğine Grignard reaktifînin ve Organolityum bileşiğinin 1,2 karbonile katılması sonucu magnezyum ve lityum tuzu yapısındaki ara ürünler, daha sonra su katılmasıyla doymamış sekonder alkol oluşur. Organometal reaktiflerinin tek molekül olarak mı yoksa iki molekül olarak mı katılması gerektiği incelenmiştir. Hesaplamalar öngörmüştür ki Acrolein' e MeMgCl' nin konjuge katılma için reaksiyon engeli karbonil katılmaya göre daha yüksektir. Acrolein' e MeLi' nin konjuge katılma için reaksiyon engeli karbonil katılmaya göre daha düşüktür. İki farklı ürünün oluşum mekanizmaları PM3 metodu ile hesaplanmıştır. Hesaplanan titreşim değerlerinde, bir tane sanal frekans değerinin bulunmasıyla geçiş hali olduğu anlaşılmıştır. Reaktantlarda, ara ürünlerde ve ürünlerde sanal frekans değerlerinin olmaması kararlı yapılar olduğunu göstermiştir. Reaksiyona giren maddelerin, geçiş hallerinin, ara ürünlerin ve son ürünlerin oluşum enerjileri, dipol momentleri, elektron yük dağılımı, bağ uzunluğu, bağ açılan ve torsiyon açılan gibi elektronik özellikler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV QUANTUM CHEMICAL INVESTIGATION OF MECHANISM FOR ADDITION OF ORGANOMETALLIC COMPOUNDS TO THE CONJUGATE UNSATURATED CARBONYL COMPOUNDS SUMMARY As a result of the attack of the Michael type reaction, 1,4 conjugate addition of the nucleophilic Grignard reagent and organolithium compound to unsaturated carbonyl compound Acrolein (Propenal), first intermediates magnesium and lithium salt after through addition of H2O, unsaturated primary alcohol takes form. Finally its tautomer form were obtained. Also as a result of 1,2 carbonyl addition of the Grignard reagent and organolithium compound to Acrolein, magnesium and lithium salt intermediates after the addition of H2O, unsaturated secondary alcohol takes form. It was investigated that whether organometallic reagents must be added with one or two molecules. Calculations predicted that the reaction barrier for conjugate addition of MeMgCl is higher than carbonyl addition. And for conjugate addition of MeLi is was lower than carbonyl addition. Both of different products formation mehanisms were calculated by PM3 method. The transition states were determined by the existence of only one imaginary frequency for reactants in the potential energy surfaces. Not having any imaginary frequencies for reactants, intermediates and products proves that these compounds were stable. The electronic properties of reactants, transition states, intermediates and products such as the formation enthalpies, dipole moments, electron charge densities, bond lengths, bond angles and torsion angles were calculated. Keywods: a,|3-unsaturated carbonyl compounds, Organometallic compounds, Nucleophilic addition, Semiempirical PM3, Molecular orbital