Bahçebaşı, Beylik, Çatalözü. Çağlar, Gürün köyleri ve çevrelerinin (Nusaybin/Mardin) florası
Flora of the Bahçebaşı, Beylik, Çatalözü. Çağlar, Gürün villages and nearby areas (Nusaybin/Mardin)
  1. Tez No: 138933
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
BAHÇEBAŞI, BEYLİK, ÇATALÖZÜ, ÇAĞLAR, GÜRÜN KÖYLERİ VE ÇEVRELERİNİN (NUSAYBİN/MARDİN) FLORASI ÖZET Bu çalışma, Bahçebaşı, Beylik, Çatalözü, Çağlar, Gürün köyleri ve çevrelerinin (Nusaybin/Mardin) florasını kapsamaktadır. Çalışma alanı İran-Turan bitki coğrafya bölgesinde, C8 karesinde yer almaktadır. Alandan 2001-2003 yıllan arasında, vejetasyon periyodunda toplanan 493 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 55 familya, 195 cins toplam 300 takson saptanmıştır. Bu taksonlardan 47 tanesi kültür bitkisidir. Araştırma alanında yer alan en çok taksona sahip familyalara göz atıldığında, ilk sırada 48 takson ile Fabaceae'nin yer aldığı görülmektedir. Bu familyayı takiben 33 takson ile Compositae, 23 takson ile Graminae yer almaktadır. En çok türle temsil edilen cinsler Trifolium L. (13 takson), Cenîaurea L. (5 takson), Lathyrııs L. (5 takson) şeklindedir. Tespit edilen taksonlarm fıtocoğrafik bölgelere göre dağılımı incelendiğinde, İran- Turan 62 takson (%24.2), Akdeniz 30 takson (%1 1.7), Avrupa-Sibirya 8 takson (%3.1), Öksin 1 takson (%0.3) ve diğerlerinin 199 takson (%66.3) ile temsil edildiği görülmüştür. Çalışma alanındaki endemik tür sayısı 6 olup, tüm taksonlara oranı %2.0'dır. 78 takson C8 karesi için yeni kayıttır. ANAHTAR KELİMELER: Bahçebaşı, Beylik, Çatalözü, Çağlar, Gürün köyleri Nusaybin, Flora, Mardin, Türkiye.
Özet (Çeviri)
Ill FLORA OF THE BAHÇEBAŞI, BEYLİK, ÇATALÖZÜ, ÇA?LAR, GÜRÜN VILLAGES AND NEARBY AREAS (NUSAYBİN/MARDİN) ABSTRACT This research has contained the flora of Bahçebaşı, Beylik, Çatalözü, Çağlar, Gürün villages and nearby areas (Nusaybin/MARDİN). This region is includes in Turkey's Irano-Turanian phytogeographic region and C8 square. 493 plant specimens have collected from research area between 2001-2003. An examination of these specimens has revealed 55 families, 195 genera, 300 species. 47 species of them are cultivars. According to the taxa numbers, Fabaceae with 48 taxa, Compositae with 33 taxa, Poaceae with 23 taxa are the largest families. Respectively, the largest genera are Trifolium 13 taxa, Centaur ea 5 taxa, Lathyrus 5 taxa. The distribution of phytogeographic elements are as fallows: Irano-Turanian 62 taxa (24.2%), Mediterranean 30 taxa (11.7%), Euro-Siberian 8 taxa (3.1%), Euxine 1 taxa (0.3%) and others 199 taxa (66.3%). Endemism rate of the area is 2.0% (6 taxa). 78 taxa are new records for the square C8. KEYWORDS: Bahçebaşı, Beylik, Çatalözü, Çağlar, Gürün villages, Nusaybin, Flora, Mardin. Turkey.