Plazma katekolaminlerinin çeşitli analitik yöntemlerle saptanması
Determination of plasma chatecholamines by several analytical methods
- Tez No: 139006
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Modem dünyanın problemi olarak bilinen stresin belirleyici bileşikleri katekolaminlerdir. Başlıca katekolaminler epinefrine, norepinefrine ve dopamindir. Psikolojik sebeplerle vücutta salgılanan katekolaminler kan yolu ile organlar üzerinde fizyolojik olarak etkisini gösterir. Genel olarak bu bileşiklerin vücutta az salgılanması depresyona neden olurken fazla salgılanması da birtakım kroner ve hipertansif olaylara neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ülkemizde liseli gençlerimiz için hayati önem taşıyan ve onların gelecekteki statüsünü belirleyecek olan üniversite giriş sınavının toplam plazma katekolamin seviyesini nasıl etkilediğini çeşitli analitik metodlar kullanarak belirlemeye çalışmaktır. Bu çalışmada spektrofotometrik, polarografik ve kromatografik yöntemler kullanıldı. Bu analitik metotların yanında deney grubunu oluşturan öğrenciler psiko-klinik yöntemle de gözlemlendi ve deney sonuçları ile psiko- klinik gözlem sonuçları karşılaştırıldı. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Catecholamines are the most important substances for symptom of psychological stress that is known as the disease of the modern world. They are excreted from upper kidney modulus or neurones as a result of psychological stress and reveal their effects on organs by blood circulation. Lower concentration of catecholamines in body causes depression and higher level results in intermittent hypertension. The aim of the study is to analyse the catecholamines level in plasma required to be identified for the diagnosis and therapy stage of metabolic distortions by using spectrophotometric, differential pulse polarographic (DPP) and chromatographic methods. In addition to these analytical techniques the students were also subjected to psycho-clinical examination. Consequently, it has been observed that catecholamines level increased as the exam time getting closer, depending on increasing the exam stress on students, and after decreased to normal level. Significant differences in plasma catecholamines level between students demonstrated that the students were influenced in a different way by the exam stress. This observation was also supported by psycho-clinic reports.