Kağıt fabrikası atıklarının kurşun (II) ve bakır (II) adsorpsiyonunda kullanılabilirliği
An Investigation for the removal of lead (II) and copper(II) ions from waste waters by adsorption on paper plant waste (residual lignin)
- Tez No: 139007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kağıt endüstrisi atıklarının, toksik etki gösteren Cu (II) ve Pb (II) ağır metal kirliliklerinin kesikli (batch) yöntemle giderilmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Cu (II) ve Pb (II) ağır metallerinin adsorpsiyonu sentetik çözeltiler kullanılarak çalışılmıştır. Kağıt endüstrisi atıkları genellikle yakacak olarak kullanılmaktadır. Kağıt endüstrisi atıklarının yapısında bulunan lignosülfonat ve selüloz maddeleri, çözeltiden adsorpsiyon yoluyla metal iyonlarının giderilmesindeki adsorpsiyon alanlarıdır. Bu yüzden bu yapının, adsorban olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, kağıt endüstrisi atıklarının optimum alım yaptığı koşullar araştırılmıştır. Atıklar ile adsorplanan Cu (II) iyonu miktarı iyodometrik, Pb (II) iyonu miktarı ise kompleksometrik yöntemle tayin edilmiştir. Optimum karıştırma süresi Cu (II) iyonu için 2 saat, Pb (II) iyonu için 20 dakika bulunmuştur. Tekli çözeltilerdeki ağır metal iyonlarının optimum derişimleri Cu (II) iyonu için 100 ug/mL, Pb (II) iyonu için 150 ug/mL dir. Cu (II) iyonları için optimum pH:5.20, Pb (II) iyonları için pH:7.20 olarak ölçülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the usability of waste of the paper industry to batch removal of copper (II) and lead (II) heavy metals pollutions have a toxic effect is researched. The adsorption of toxic heavy metals.Cu (II) and Pb (II) was studied using synthetic solutions. Usually, the waste of the paper industry, used for heating. Lignosülphonate and cellulose present in the waste of paper industry structure were the adsorption site to remove metal ions from solution via adsorption. Because of this structure, it is thought that they can be used as an adsorbent. in the present work the optimum adsorption conditions onto waste of paper industry was studied. The amount of copper (II) that is adsorbed by waste are measured by iodometric method and the amount of lead (II) that is adsorbed by waste are measured by complexometric method. The optimum mixing duration was found 2 hours for Cu (II) ions and 20 minutes for Pb (II) ions. The optimum concentrations of the metal ions from their single solutions were 100 ug/mL for Cu (II) ions and 150 ug/mL for Pb'(ll) ions. The optimum. pH was measured 5.20 for Cu (II) ions and 7.20 for Pb (II) ions. VII