Canlı dokusu ve paramanyetik bileşenler için manyetik süseptibilite tayini
Determination of magnetic susceptibility for paramagnetic compounds and living tissue
- Tez No: 139023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDOĞAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KISIM 01 : ÖZET Bu çalışmada; manyetik alan içinde yönelim hareketinde bulunan bir Manyönelim Bakteri türü olan E-Coli 'nin ve çeşitli paramanyetik bileşenlerin; tasarlamış olduğumuz elektronik devrenin, fiber optik sensör aracılığıyla bilgisayara gönderdiği sinyalleri, yine yapmış olduğumuz bilgisayar programının bu verileri kullanarak, sonuçların hesaplanması ve grafiğin çizilmesi sağlanarak Manyetik Duygunlukları hesaplandı. E-Coli 'nin CGS 'de Paramanyetik Duygunluğu 15.16.10"6 bulundu. Ölçülen paramanyetik bileşenlerin duygunlukları literatür değerleriyle hemen hemen uyumluluk gösterdi. Buda bize gösterir ki diğer pahalı sistemlerin yerine, tasarladığımız bu sistemi bu tür uygulamalara uyariayabilmemiz olabilir. Başlangıç aşamasında olan bu çalışma; elektronik devre ve program üzerinde biraz daha çalışarak gerçeğe daha yakın değerlerin bulunmasını ve böylelikle farklı alanlarda da kullanılabilirliğini arttırabiliriz. Kısım 02 'de mıknatıslara ilişkin kısa açıklamalara değinildi. Kısım 03 'de maddelerin gösterdiği manyetiklik incelendi. Kısım 04 'de ölçme yöntemleri açıklandı. Kısım 05 'de toprağa ilişkin, toprağı oluşturan bileşenler ve onların etkileri araştırıldı. Kısım 06 'da Yerin manyetik alanı üzerine giriş yapıldı. Kısım 07 'de incelediğimiz bakterilerde; enfeksiyonlanndan tedavi yöntemlerine, besin zehirlenmesinden manyetik yönelime kadar geniş bir yelpazede detaylı açıklamalara yer verildi. Kısım 08 'de kurduğumuz düzeneğin şeması, programa ilişkin açıklamaları ve tasarladığımız elektronik karta yer verildi. Kısım 09 ve 10 'da verilerin değerlendirilmesi yapılarak sonuçlara değinildi. Tezin bundan sonraki kısımlarında literatür kaynaklarına, analizlere, sözlüğe, kaynaklara ve taramalara yer verildi. Bu çalışmamın araştırmacılara ışık tutması dileğiyle... 1/89
Özet (Çeviri)
KISIM 00 : ABSTRACT In this research, a type of E-coli the magnetotactic bacteria which is moving through magnetic zone and other various paramagnetic compounds which has been designed to send signals to the computer by the electronic circuit by the help of fiber optic sensor using the data in the computer program by calculating outcomes and drawing the graph we have observed their magnetic susceptibility. The paramagnetic susceptibility of E-coli is measured to be IS.Io.lO^in CGS. The susceptibility of the measured paramagnetic compounds are hand in hand with literature values. This proves that instead of other expensive systems we can adapt this system to this kind of applications. We can improve its application in different areas and obtaining realistic values by working a little bit more the electronic circuit and the program which is on the beginning process. We have focused on necessary information on Section 02. The magnetism effecting the materials is observed in Section 03. The measurement techniques are explained in Section 04. The components of the soil and their effects are examined in Section 05. In Section 06 an introduction is made to magnetic zone of the earth. We have provided a detailed explanation on the bacteria we have investigated in Section 07, covering from the infections to the diagnosis and medical care, from food poisonment to magnetic tendency. In Section 8, we have placed the schema of the order, program, some explanatory information about the program and the electronical card we have designed, In Section 09 - 10 we have evaluated the data to emphasis the conclusion/outcomes. Literacy sources, analysis, vocabulary, resources and scannings are focused on from now on in the remaining part of the research.